Page 2

BTech (S1 & S2 ) Supplementary Examinations, September 2020 (2015 ADMISSION)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
29.09.2020TUE1.30PM -
4.30PM
BPH100Engineering Physics
01.10.2020THU1.30PM -
4.30PM
BCY100Engineering Chemistry
05.10.2020MON1.30PM -
4.30PM
CBE100Engineering Mechanics
07.10.2020WED1.30PM -
4.30PM
CBE110Engineering Graphics
09.10.2020FRI2.00PM -
5.00PM
E1CE100Basics of Civil Engineering
12.10.2020MON1.30PM -
4.30PM
E2ME100Basics of Mechanical Engineering
14.10.2020WED1.30PM -
4.30PM
F1EE100Basics of Electrical Engineering
16.10.2020FRI2.00PM -
5.00PM
F2EC100Basics of Electronics Engineering
19.10.2020MON1.30PM -
4.30PM
AMA102Differential Equations
21.10.2020WED1.30PM -
4.30PM
AMA101Calculus
27.10.2020TUE1.30PM -
3.30PM
DBE102Design & Engineering
DBE101-01Introduction to Civil Engineering
DBE101-02Introduction to Mechanical Engineering
03.11.2020TUE9.30 AM -DBE101-03Introduction to Electrical Engineering
12.30 PMDBE101-04Introduction to Electronics Engineering
DBE101-05Introduction to Computing and Problem Solving
DBE101-06Introduction to Chemical Engineering
05.11.2020THU9.30 AM -
12.30 PM
E3CS100Basics of Computer Programming
09.11.2020MON9.30 AM -
12.30 PM
EBE103Introduction to Sustainable Engineering
B.Tech S3 (Supplementary) Examinations, September 2020
Branch: Aeronautical Engineering (AN)
ExamCourse
DateDayTimeCourse Name
SlotCode
9.30AM -
23.10.2020FRIAMA201Linear Algebra & Complex Analysis
12.30 PM

Page 3

28.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
BME211Mechanics of Solids and Mechanics of Machines
9.30AM -
30.10.2020FRICME200Fluid Mechanics & Machinery
12.30 PM
9.30AM -
02.11.2020MONDME205Thermodynamics
12.30 PM
9.30AM -
04.11.2020WEDEAO201Aircraft Basics and Controls
12.30 PM
9.30AM -
06.11.2020FRIFHS200Business Economics
12.30 PM
9.30AM-
06.11.2020FRIFHS210Life Skills
11.30AM
Branch: Electronics and Communication (EC)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
23.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
AMA201Linear Algebra & Complex Analysis
28.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
BEC201Network Theory
30.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
CEC203Solid State Devices
02.11.2020MON9.30AM -
12.30 PM
DEC205Electronic Circuits
04.11.2020WED9.30AM -
12.30 PM
EEC207Logic Circuit Design
06.11.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
FHS200Business Economics
06.11.2020FRI9.30AM-
11.30AM
FHS210Life Skills
Branch: Mechanical Production (MP)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
23.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
AMA201Linear Algebra & Complex Analysis
28.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
BME201Mechanics of Solids
30.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
CME200Fluid Mechanics and Machinery
02.11.2020MON9.30AM -
12.30 PM
DME205Thermodynamics
04.11.2020WED9.30AM -
12.30 PM
EME210Metallurgy and Materials Engineering
06.11.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
FHS200Business Economics
06.11.2020FRI9.30AM-
11.30AM
FHS210Life Skills
Branch: Applied Electronics and Instrumentation/ Electronics and Instrumentation (AE)
ExamCourse
DateDayTimeCourse Name
SlotCode

Page 4

23.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
AMA201Linear Algebra & Complex Analysis
28.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
BEC201Network Theory
30.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
CEC203Solid State Devices
02.11.2020MON9.30AM -
12.30 PM
DEC205Electronic Circuits
04.11.2020WED9.30AM -
12.30 PM
EEC207Logic Circuit Design
06.11.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
FHS200Business Economics
06.11.2020FRI9.30AM-
11.30AM
FHS210Life Skills
Branch: Automobile Engineering (AU)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
23.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
AMA201Linear Algebra & Complex Analysis
28.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
BME201Mechanics of Solids
30.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
CME200Fluid Mechanics and Machinery
02.11.2020MON9.30AM -
12.30 PM
DAU201S I Engines & Combustion
04.11.2020WED9.30AM -
12.30 PM
EAU203Auto Chassis
06.11.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
FHS200Business Economics
06.11.2020FRI9.30AM-
11.30AM
FHS210Life Skills
Branch: Biomedical Engineering (BM)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
23.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
AMA201Linear Algebra & Complex Analysis
28.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
BBM201Basic Medical Sciences for Engineers
30.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
CBM203Network Analysis
02.11.2020MON9.30AM -
12.30 PM
DBM207Design of Electronic Circuits
04.11.2020WED9.30AM -
12.30 PM
EIC207Design of Logic Circuits
06.11.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
FHS200Business Economics
9.30AM-
06.11.2020FRIFHS210Life Skills
11.30AM

Page 5

Branch: Biotechnology (BT)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
23.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
AMA201Linear Algebra & Complex Analysis
28.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
BBT201Fluid Flow and Particle Technology
30.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
CBT203Concepts In Biochemical Engineering
02.11.2020MON9.30AM -
12.30 PM
DBT205Bioprocess Calculations
04.11.2020WED9.30AM -
12.30 PM
EBT207Microbiology
06.11.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
FHS200Business Economics
06.11.2020FRI9.30AM-
11.30AM
FHS210Life Skills
Branch: Chemical Engineering (CH)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
23.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
AMA201Linear Algebra & Complex Analysis
28.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
BCH201Chemical Process Calculations
30.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
CCH203Particle Technology
02.11.2020MON9.30AM -
12.30 PM
DCH205Fluid and Particle Mechanics I
04.11.2020WED9.30AM -
12.30 PM
ECH207Chemistry for Process Engineering I
06.11.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
FHS200Business Economics
06.11.2020FRI9.30AM-
11.30AM
FHS210Life Skills
Branch: Civil Engineering (CE)
ExamCourse
DateDayTimeCourse Name
SlotCode
9.30AM -
23.10.2020FRIAMA201Linear Algebra & Complex Analysis
12.30 PM
9.30AM -
28.10.2020WEDBCE201Mechanics of Solids
12.30 PM
9.30AM -
30.10.2020FRICCE203Fluid Mechanics I
12.30 PM
9.30AM -
02.11.2020MONDCE205Engineering Geology
12.30 PM
9.30AM -
04.11.2020WEDECE207Surveying
12.30 PM

Page 6

06.11.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
FHS200Business Economics
9.30AM-
06.11.2020FRIFHS210Life Skills
11.30AM
Branch: Computer Science and Engineering (CS)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
23.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
AMA201Linear Algebra & Complex Analysis
28.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
BCS201Discrete Computational Structures
30.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
CCS203Switching Theory and Logic Design
02.11.2020MON9.30AM -
12.30 PM
DCS205Data Structures
04.11.2020WED9.30AM -
12.30 PM
ECS207Electronics Devices & Circuits
06.11.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
FHS200Business Economics
06.11.2020FRI9.30AM-
11.30AM
FHS210Life Skills
Branch: Electrical and Electronics (EE)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
23.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
AMA201Linear Algebra & Complex Analysis
28.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
BEE201Circuits and Networks
30.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
CEE203Analog Electronic Circuits
02.11.2020MON9.30AM -
12.30 PM
DEE205DC Machines and Transformers
04.11.2020WED9.30AM -
12.30 PM
EEE207Computer Programming
06.11.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
FHS200Business Economics
06.11.2020FRI9.30AM-
11.30AM
FHS210Life Skills
Branch: Electronics and Biomedical Engineering (EBE)
ExamCourse
DateDayTimeCourse Name
SlotCode
9.30AM -
23.10.2020FRIAMA201Linear Algebra & Complex Analysis
12.30 PM
9.30AM -
28.10.2020WEDBBM201Basic Medical Sciences for Engineers
12.30 PM
9.30AM -
30.10.2020FRICBM205Electrical Technology
12.30 PM
9.30AM -
02.11.2020MONDBM207Design of Electronic Circuits
12.30 PM

Page 7

04.11.2020WED9.30AM -
12.30 PM
EIC207Design of Logic Circuits
9.30AM -
06.11.2020FRIFHS200Business Economics
12.30 PM
9.30AM-
06.11.2020FRIFHS210Life Skills
11.30AM
Branch: Food Technology (FT)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
23.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
AMA201Linear Algebra & Complex Analysis
28.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
BFT201Food Microbiology
30.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
CFT203Food Chemistry
02.11.2020MON9.30AM -
12.30 PM
DFT205Fundamentals of Heat and Mass Transfer
04.11.2020WED9.30AM -
12.30 PM
EFT207Introductory Food Technology
06.11.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
FHS200Business Economics
06.11.2020FRI9.30AM-
11.30AM
FHS210Life Skills
Branch: Industrial Engineering (IE)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
23.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
AMA201Linear Algebra & Complex Analysis
28.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
BME207Thermal Engineering I
30.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
CME200Fluid Mechanics and Machinery
02.11.2020MON9.30AM -
12.30 PM
DME209Mechanical Properties of Structural Materials
04.11.2020WED9.30AM -
12.30 PM
EME213Theory of Machines
06.11.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
FHS200Business Economics
06.11.2020FRI9.30AM-
11.30AM
FHS210Life Skills
Branch: Information Technology (IT)
ExamCourse
DateDayTimeCourse Name
SlotCode
9.30AM -
23.10.2020FRIAMA201Linear Algebra & Complex Analysis
12.30 PM
9.30AM -
28.10.2020WEDBCS201Discrete Computational Structures
12.30 PM
9.30AM -
30.10.2020FRICIT201Digital System Design
12.30 PM

Page 8

02.11.2020MON9.30AM -
12.30 PM
DCS205Data Structures
9.30AM -
04.11.2020WEDEIT203Data Communication
12.30 PM
9.30AM -
06.11.2020FRIFHS200Business Economics
12.30 PM
9.30AM-
06.11.2020FRIFHS210Life Skills
11.30AM
Branch: Instrumentation and Control Engineering (IC)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
23.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
AMA201Linear Algebra & Complex Analysis
28.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
BIC201Basic Instrumentation Engineering and Transducers
30.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
CIC203Electrical and Electronics Measurements
02.11.2020MON9.30AM -
12.30 PM
DBM207Design of Electronic Circuits
04.11.2020WED9.30AM -
12.30 PM
EIC207Design of Logic Circuits
06.11.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
FHS200Business Economics
06.11.2020FRI9.30AM-
11.30AM
FHS210Life Skills
Branch: Mechanical (Automobile) Engineering (MA)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
23.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
AMA201Linear Algebra & Complex Analysis
28.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
BME201Mechanics of Solids
30.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
CAU205Automotive Chassis
02.11.2020MON9.30AM -
12.30 PM
DME205Thermodynamics
04.11.2020WED9.30AM -
12.30 PM
EME210Metallurgy and Materials Engineering
06.11.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
FHS200Business Economics
06.11.2020FRI9.30AM-
11.30AM
FHS210Life Skills
Branch: Mechanical Engineering (ME)
ExamCourse
DateDayTimeCourse Name
SlotCode
9.30AM -
23.10.2020FRIAMA201Linear Algebra & Complex Analysis
12.30 PM
9.30AM -
28.10.2020WEDBME201Mechanics of Solids
12.30 PM

Page 9

30.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
CME203Mechanics of Fluids
9.30AM -
02.11.2020MONDME205Thermodynamics
12.30 PM
9.30AM -
04.11.2020WEDEME210Metallurgy and Materials Engineering
12.30 PM
9.30AM -
06.11.2020FRIFHS200Business Economics
12.30 PM
9.30AM-
06.11.2020FRIFHS210Life Skills
11.30AM
Branch: Mechatronics Engineering (MC)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
23.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
AMA201Linear Algebra & Complex Analysis
28.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
BMR201C Programming
30.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
CEE209Electrical Technology
02.11.2020MON9.30AM -
12.30 PM
DEC209Analog Electronics
04.11.2020WED9.30AM -
12.30 PM
EMR205Science of Measurements
06.11.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
FHS200Business Economics
06.11.2020FRI9.30AM-
11.30AM
FHS210Life Skills
Branch: Metallurgy (MT)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
23.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
AMA201Linear Algebra & Complex Analysis
28.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
BME201Mechanics of Solids
30.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
CMT201Metallurgical Thermodynamics and Kinetics
02.11.2020MON9.30AM -
12.30 PM
DMT203Mineral Beneficiation
04.11.2020WED9.30AM -
12.30 PM
EMT205Computer Programming in C
06.11.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
FHS200Business Economics
06.11.2020FRI9.30AM-
11.30AM
FHS210Life Skills
Branch: Naval Architecture and Ship Building Engineering (NS)
ExamCourse
DateDayTimeCourse Name
SlotCode
9.30AM -
23.10.2020FRIAMA201Linear Algebra & Complex Analysis
12.30 PM

Page 10

28.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
BSB201Mechanics of Solids
9.30AM -
30.10.2020FRICSB203Mechanics of Fluids
12.30 PM
9.30AM -
02.11.2020MONDSB205Introduction To Naval Architecture & Ship Building
12.30 PM
9.30AM -
04.11.2020WEDESB207Basic Ship Theory
12.30 PM
9.30AM -
06.11.2020FRIFHS200Business Economics
12.30 PM
9.30AM-
06.11.2020FRIFHS210Life Skills
11.30AM
Branch: Production Engineering (PE)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
23.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
AMA201Linear Algebra & Complex Analysis
28.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
BME201Mechanics of Solids
30.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
CME200Fluid Mechanics and Machinery
02.11.2020MON9.30AM -
12.30 PM
DMP201Machine Tool Technology
04.11.2020WED9.30AM -
12.30 PM
EME210Metallurgy and Materials Engineering
06.11.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
FHS200Business Economics
06.11.2020FRI9.30AM-
11.30AM
FHS210Life Skills
Branch: Safety and Fire Engineering (SF)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
23.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
AMA201Linear Algebra & Complex Analysis
28.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
BME201Mechanics of Solids
30.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
CFS201Principles of Chemical Engineering
02.11.2020MON9.30AM -
12.30 PM
DFS203Principles of Safety Management
04.11.2020WED9.30AM -
12.30 PM
EFS205Safety in Construction Industry
06.11.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
FHS200Business Economics
06.11.2020FRI9.30AM-
11.30AM
FHS210Life Skills
Branch: Polymer Engineering
ExamCourse
DateDayTimeCourse Name
SlotCode

Page 11

23.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
AMA201Linear Algebra & Complex Analysis
28.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
BCE201Mechanics of Solids
30.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
CPO201Basics of Polymer Engineering
02.11.2020MON9.30AM -
12.30 PM
DPO203Organic Chemistry
04.11.2020WED9.30AM -
12.30 PM
EEE207Computer Programming
06.11.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
FHS200Business Economics
06.11.2020FRI9.30AM-
11.30AM
FHS210Life Skills
B.Tech S4 (Supplementary) Examinations, September 2020
Branch: Instrumentation and Control Engineering (IC)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
15.09.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
AMA202Probability Distributions, Transforms and Numerical
Methods
17.09.2020THU9.30AM -
12.30 PM
BIC202Linear Systems and Networks
23.09.2020WED9.30AM -
12.30 PM
CBM204Integrated Circuits & Systems
25.09.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
DIC206Microcontrollers
28.09.2020MON9.30AM -
12.30 PM
EIC208Mechanical Instrumentation
30.09.2020WED9.30AM -
12.30 PM
FHS200Business Economics
30.09.2020WED9.30AM -
11.30 AM
FHS210Life Skills
Branch: Safety and Fire Engineering (SF)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
15.09.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
AMA202Probability Distributions, Transforms and Numerical
Methods
17.09.2020THU9.30AM -
12.30 PM
BFS202Transfer Operations in Chemical Engineering
23.09.2020WED9.30AM -
12.30 PM
CME200Fluid Mechanics & Machinery
25.09.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
DEE212Electrical Technology and Safety
28.09.2020MON9.30AM -
12.30 PM
EFS208Fire Engineering Fundamentals
30.09.2020WED9.30AM -
12.30 PM
FHS200Business Economics
9.30AM -
30.09.2020WEDFHS210Life Skills
11.30 AM

Page 12

Branch: Aeronautical Engineering (AN)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
15.09.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
AMA202Probability Distributions, Transforms and Numerical
Methods
17.09.2020THU9.30AM -
12.30 PM
BAO202Aerodynamics I
23.09.2020WED9.30AM -
12.30 PM
CAO204Aircraft Structures I
25.09.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
DAO206Propulsion I
28.09.2020MON9.30AM -
12.30 PM
EAO208Aircraft Materials and Processes
30.09.2020WED9.30AM -
12.30 PM
FHS200Business Economics
30.09.2020WED9.30AM -
11.30 AM
FHS210Life Skills
Branch: Applied Electronics and Instrumentation / Electronics and Instrumentation Engineering (AE)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
15.09.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
AMA204Probability ,Random Processes and Numerical
Methods
17.09.2020THU9.30AM -
12.30 PM
BAE202Computer Programming
23.09.2020WED9.30AM -
12.30 PM
CEC204Analog Integrated Circuits
25.09.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
DAE204Sensors and Transducers
28.09.2020MON9.30AM -
12.30 PM
EEE216Electrical Engineering
30.09.2020WED9.30AM -
12.30 PM
FHS200Business Economics
30.09.2020WED9.30AM -
11.30 AM
FHS210Life Skills
Branch: Automobile Engineering (AU)
ExamCourse
DateDayTimeCourse Name
SlotCode
9.30AM -Probability Distributions, Transforms and Numerical
15.09.2020TUEAMA202
12.30 PMMethods
9.30AM -
17.09.2020THUBAU202Advanced Thermodynamics
12.30 PM
9.30AM -
23.09.2020WEDCAU204CI Engines & Combustion
12.30 PM
9.30AM -
25.09.2020FRIDAU206Auto Transmission
12.30 PM
9.30AM -
28.09.2020MONEAU208Computer Programming
12.30 PM
9.30AM -
30.09.2020WEDFHS200Business Economics
12.30 PM

Page 13

9.30AM -
30.09.2020WEDFHS210Life Skills
11.30 AM
Branch: Biomedical Engineering (BM)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
15.09.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
AMA202Probability Distributions, Transforms and Numerical
Methods
17.09.2020THU9.30AM -
12.30 PM
BBM202Biophysics
23.09.2020WED9.30AM -
12.30 PM
CBM204Integrated Circuits & Systems
25.09.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
DIC206Microcontrollers
28.09.2020MON9.30AM -
12.30 PM
EBM206Fundamentals of Computer Programming
30.09.2020WED9.30AM -
12.30 PM
FHS200Business Economics
30.09.2020WED9.30AM -
11.30 AM
FHS210Life Skills
Branch: Biotechnology (BT)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
15.09.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
AMA206Probability & Statistics and Numerical Methods
17.09.2020THU9.30AM -
12.30 PM
BBT202Bioprocess Heat Transfer
23.09.2020WED9.30AM -
12.30 PM
CBT204Industrial Bioprocessing
25.09.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
DBT206C++ Programming
28.09.2020MON9.30AM -
12.30 PM
EBT208Principles of Biochemistry
30.09.2020WED9.30AM -
12.30 PM
FHS200Business Economics
30.09.2020WED9.30AM -
11.30 AM
FHS210Life Skills
Branch: Chemical Engineering (CH)
ExamCourse
DateDayTimeCourse Name
SlotCode
9.30AM -Probability Distributions, Transforms and Numerical
15.09.2020TUEAMA202
12.30 PMMethods
9.30AM -
17.09.2020THUBCH202Process Heat Transfer
12.30 PM
9.30AM -
23.09.2020WEDCCH204Chemical Engineering Thermodynamics
12.30 PM
9.30AM -
25.09.2020FRIDCH206Fluid and Particle Mechanics II
12.30 PM
9.30AM -
28.09.2020MONECH208Chemistry for Process Engineering II
12.30 PM

Page 14

30.09.2020WED9.30AM -
12.30 PM
FHS200Business Economics
9.30AM -
30.09.2020WEDFHS210Life Skills
11.30 AM
Branch: Civil Engineering (CE)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
15.09.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
AMA202Probability Distributions, Transforms and Numerical
Methods
17.09.2020THU9.30AM -
12.30 PM
BCE202Stuctural Analysis I
23.09.2020WED9.30AM -
12.30 PM
CCE204Construction Technology
25.09.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
DCE206Fluid Mechanics II
28.09.2020MON9.30AM -
12.30 PM
ECE208Geotechnical Engineering I
30.09.2020WED9.30AM -
12.30 PM
FHS200Business Economics
30.09.2020WED9.30AM -
11.30 AM
FHS210Life Skills
Branch: Computer Science and Engineering (CS)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
15.09.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
AMA202Probability Distributions, Transforms and Numerical
Methods
17.09.2020THU9.30AM -
12.30 PM
BCS202Computer Organization and Architecture
23.09.2020WED9.30AM -
12.30 PM
CCS204Operating Systems
25.09.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
DCS206Object Oriented Design and Programming
28.09.2020MON9.30AM -
12.30 PM
ECS208Principles of Database Design
30.09.2020WED9.30AM -
12.30 PM
FHS200Business Economics
30.09.2020WED9.30AM -
11.30 AM
FHS210Life Skills
Branch: Electrical and Electronics Engineering (EE)
ExamCourse
DateDayTimeCourse Name
SlotCode
9.30AM -Probability Distributions, Transforms and Numerical
15.09.2020TUEAMA202
12.30 PMMethods
9.30AM -
17.09.2020THUBEE202Synchronous and Induction Machines
12.30 PM
9.30AM -
23.09.2020WEDCEE204Digital Electronics and Logic Design
12.30 PM
9.30AM -
25.09.2020FRIDEE206Material Science
12.30 PM

Page 15

28.09.2020MON9.30AM -
12.30 PM
EEE208Measurements and Instrumentation
9.30AM -
30.09.2020WEDFHS200Business Economics
12.30 PM
9.30AM -
30.09.2020WEDFHS210Life Skills
11.30 AM
Branch: Electronics and Biomedical Engineering (EBE)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
15.09.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
AMA202Probability Distributions, Transforms and Numerical
Methods
17.09.2020THU9.30AM -
12.30 PM
BBM202Biophysics
23.09.2020WED9.30AM -
12.30 PM
CBM204Integrated Circuits & Systems
25.09.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
DIC206Microcontrollers
28.09.2020MON9.30AM -
12.30 PM
EBM206Fundamentals of Computer Programming
30.09.2020WED9.30AM -
12.30 PM
FHS200Business Economics
30.09.2020WED9.30AM -
11.30 AM
FHS210Life Skills
Branch: Electronics and Communication Engineering (EC)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
15.09.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
AMA204Probability,Random Processes and Numerical
Methods
17.09.2020THU9.30AM -
12.30 PM
BEC202Signals & Systems
23.09.2020WED9.30AM -
12.30 PM
CEC204Analog Integrated Circuits
25.09.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
DEC206Computer Organization
28.09.2020MON9.30AM -
12.30 PM
EEC208Analog Communication Engineering
30.09.2020WED9.30AM -
12.30 PM
FHS200Business Economics
30.09.2020WED9.30AM -
11.30 AM
FHS210Life Skills
Branch: Food Technology (FT)
ExamCourse
DateDayTimeCourse Name
SlotCode
9.30AM -
15.09.2020TUEAMA206Probability & Statistics and Numerical Methods
12.30 PM
9.30AM -
17.09.2020THUBFT202Principles of Chemical Engineering
12.30 PM
9.30AM -
23.09.2020WEDCFT204Engineering Properties of Biological Materials
12.30 PM

Page 16

25.09.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
DFT206Food Biotechnology
9.30AM -
28.09.2020MONEFT208Engineering Thermodynamics and Reaction Kinetics
12.30 PM
9.30AM -
30.09.2020WEDFHS200Business Economics
12.30 PM
9.30AM -
30.09.2020WEDFHS210Life Skills
11.30 AM
Branch: Industrial Engineering (IE)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
15.09.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
AMA208Introduction to Stochastic Models
17.09.2020THU9.30AM -
12.30 PM
BME218Elements of Machine Design
23.09.2020WED9.30AM -
12.30 PM
CME222Thermal Engineering II
25.09.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
DIE202Object Oriented Programming & Numerical Methods
28.09.2020MON9.30AM -
12.30 PM
EME220Manufacturing Technology
30.09.2020WED9.30AM -
12.30 PM
FHS200Business Economics
30.09.2020WED9.30AM -
11.30 AM
FHS210Life Skills
Branch: Information Technology (IT)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
15.09.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
AMA202Probability Distributions, Transforms and Numerical
Methods
17.09.2020THU9.30AM -
12.30 PM
BCS202Computer Organization and Architecture
23.09.2020WED9.30AM -
12.30 PM
CIT202Algorithm Analysis & Design
25.09.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
DIT204Object Oriented Techniques
28.09.2020MON9.30AM -
12.30 PM
ECS208Principles of Data Base Design
30.09.2020WED9.30AM -
12.30 PM
FHS200Business Economics
30.09.2020WED9.30AM -
11.30 AM
FHS210Life Skills
Branch: Mechanical (Automobile) Engineering (MA)
ExamCourse
DateDayTimeCourse Name
SlotCode
9.30AM -Probability Distributions, Transforms and Numerical
15.09.2020TUEAMA202
12.30 PMMethods
9.30AM -
17.09.2020THUBME212Fluid Mechanics
12.30 PM

Page 17

23.09.2020WED9.30AM -
12.30 PM
CME214Theory of Machines
9.30AM -
25.09.2020FRIDAU212Automobile Power Plant
12.30 PM
9.30AM -
28.09.2020MONEME220Manufacturing Technology
12.30 PM
9.30AM -
30.09.2020WEDFHS200Business Economics
12.30 PM
9.30AM -
30.09.2020WEDFHS210Life Skills
11.30 AM
Branch: Mechanical (Production) Engineering (MP)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
15.09.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
AMA202Probability Distributions, Transforms and Numerical
Methods
17.09.2020THU9.30AM -
12.30 PM
BMP212Machine Tools
23.09.2020WED9.30AM -
12.30 PM
CME216Mechanical Technology
25.09.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
DMP206Foundry Technology
28.09.2020MON9.30AM -
12.30 PM
EMP208Metal Joining Technology
30.09.2020WED9.30AM -
12.30 PM
FHS200Business Economics
30.09.2020WED9.30AM -
11.30 AM
FHS210Life Skills
Branch: Mechanical Engineering (ME)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
15.09.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
AMA202Probability Distributions, Transforms and Numerical
Methods
17.09.2020THU9.30AM -
12.30 PM
BME202Advanced Mechanics of Solids
23.09.2020WED9.30AM -
12.30 PM
CME204Thermal Engineering
25.09.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
DME206Fluid Machinery
28.09.2020MON9.30AM -
12.30 PM
EME220Manufacturing Technology
30.09.2020WED9.30AM -
12.30 PM
FHS200Business Economics
30.09.2020WED9.30AM -
11.30 AM
FHS210Life Skills
Branch: Mechatronics Engineering (MC)
ExamCourse
DateDayTimeCourse Name
SlotCode
9.30AM -Probability Distributions, Transforms and Numerical
15.09.2020TUEAMA202
12.30 PMMethods

Page 18

17.09.2020THU9.30AM -
12.30 PM
BEC212Linear Integrated Circuits and Digital Electronics
9.30AM -
23.09.2020WEDCME200Fluid Mechanics & Machinery
12.30 PM
9.30AM -
25.09.2020FRIDMR202Sensors and Actuators
12.30 PM
9.30AM -
28.09.2020MONEME210Metallurgy & Materials Engineering
12.30 PM
9.30AM -
30.09.2020WEDFHS200Business Economics
12.30 PM
9.30AM -
30.09.2020WEDFHS210Life Skills
11.30 AM
Branch: Metallurgy (MT)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
15.09.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
AMA206Probability & Statistics and Numerical Methods
17.09.2020THU9.30AM -
12.30 PM
BMT202Physical Metallurgy
23.09.2020WED9.30AM -
12.30 PM
CMT204Heat, Mass and Momentum Transport
25.09.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
DMT206Metallurgical Heat Treatments
28.09.2020MON9.30AM -
12.30 PM
EMT208Mechanical Behaviour and Testing
30.09.2020WED9.30AM -
12.30 PM
FHS200Business Economics
30.09.2020WED9.30AM -
11.30 AM
FHS210Life Skills
Branch: Naval Architecture and Ship Building Engineering (NS)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
15.09.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
AMA202Probability Distributions, Transforms and Numerical
Methods
17.09.2020THU9.30AM -
12.30 PM
BSB202Resistance and Propulsion of Ships
23.09.2020WED9.30AM -
12.30 PM
CSB204Stability of Ships and Submarines
25.09.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
DSB206Analysis of Structures
28.09.2020MON9.30AM -
12.30 PM
EEE214Electrical Technology and Instrumentation
30.09.2020WED9.30AM -
12.30 PM
FHS200Business Economics
30.09.2020WED9.30AM -
11.30 AM
FHS210Life Skills
Branch: Production Engineering (PE)
ExamCourse
DateDayTimeCourse Name
SlotCode

Page 19

15.09.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
AMA202Probability Distributions, Transforms and Numerical
Methods
17.09.2020THU9.30AM -
12.30 PM
BMP202Machining of Materials
23.09.2020WED9.30AM -
12.30 PM
CMP204Industrial Engineering
25.09.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
DMP206Foundry Technology
28.09.2020MON9.30AM -
12.30 PM
EMP208Metal Joining Technology
30.09.2020WED9.30AM -
12.30 PM
FHS200Business Economics
30.09.2020WED9.30AM -
11.30 AM
FHS210Life Skills
B.Tech S5 (Supplementary) Examinations, September 2020
Branch: Aeronautical Engineering (AN)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
09.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
AAO301Aerodynamics II
13.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
BAO303Aircraft Structures II
15.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
CAO305Flight Mechanics
20.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
DAO307Aircraft General Engineering and Maintenance
Practices
22.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
EAO309Experimental Stress Analysis
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FAO361Fuels and Combustion
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FAO363Aircraft Modelling Fundamentals
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FAO365Windpower Engineering
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FAO367Numerical Programming
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FME367Non-Destructive Testing
Branch: Electronics and Communication Engineering (EC)
ExamCourse
DateDayTimeCourse Name
SlotCode
9.30AM -
09.10.2020FRIAEC301Digital Signal Processing
12.30 PM
9.30AM -
13.10.2020TUEBEC303Applied Electromagnetic Theory
12.30 PM
9.30AM -
15.10.2020THUCEC305Microprocessors and Microcontrollers
12.30 PM

Page 20

20.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
DEC307Power Electronics and Instrumentation
9.30AM -
22.10.2020THUEHS300Principles of Management
12.30 PM
9.30AM -
27.10.2020TUEFEC360Soft Computing
12.30 PM
9.30AM -
27.10.2020TUEFEC361Digital System Design
12.30 PM
9.30AM -
27.10.2020TUEFEC363Optimization Techniques
12.30 PM
9.30AM -
27.10.2020TUEFEC365Biomedical Engineering
12.30 PM
Branch: Mechanical (Production) Engineering (MP)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
09.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
AME301Mechanics of Machinery
13.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
BMP301Metal Forming Technology
15.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
CME305Computer Programming and Numerical Methods
20.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
DMP305Theory of Metal Cutting
22.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
EHS300Principles of Management
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FME361Advanced Fluid Mechanics
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FME363Composite Materials and Mechanics
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FME367Non-Destructive Testing
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FME369Tribology
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FMP361Facilities Planning and Plant Layout
Branch: Applied Electronics and Instrumentation / Elec. & Instr. (AE)
ExamCourse
DateDayTimeCourse Name
SlotCode
9.30AM -
09.10.2020FRIAAE301Control System
12.30 PM
9.30AM -
13.10.2020TUEBAE303Electrical Measurements and Measuring Instruments
12.30 PM
9.30AM -
15.10.2020THUCAE305Microprocessors and Microcontrollers
12.30 PM
9.30AM -
20.10.2020TUEDAE307Signals and Systems
12.30 PM
9.30AM -
22.10.2020THUEHS300Principles of Management
12.30 PM

Page 21

27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FAE361Virtual Instrument Design
9.30AM -
27.10.2020TUEFAE363VLSI Circuit Design
12.30 PM
9.30AM -
27.10.2020TUEFAE365Instrumentation for Agriculture
12.30 PM
9.30AM -
27.10.2020TUEFEC361Digital System Design
12.30 PM
Branch: Automobile Engineering (AU)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
09.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
AME307Machine Design I
13.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
BME309Metallurgy and Material Science
15.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
CME311Manufacturing Processes
20.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
DEE311Electrical Drives and Control for Automation
22.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
EAU307Vehicle Body Engineering
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FAU361Alternative Fuels and Energy Sources
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FAU363Plastics And Composites in Automobiles
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FAU365Automotive Pollution and Testing
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FME367Non-Destructive Testing
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FME369Tribology
Branch: Biomedical Engineering (BM)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
09.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
ABM301Biomedical Signals and Systems
13.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
BBM303Biosensors and Transducers
15.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
CBM305Advanced Microprocessors and Microcontrollers
20.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
DBM307Hospital Engineering
22.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
EHS300Principles of Management
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FBM361Communication Techniques
9.30AM -
27.10.2020TUEFBM363Principles of Ergonomic Design
12.30 PM

Page 22

27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FBM365Bioinformatics
9.30AM -
27.10.2020TUEFIC365Design of Digital Systems
12.30 PM
Branch: Biotechnology (BT)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
09.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
ABT301Mass Transfer Operations
13.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
BBT303Chemical and Biological Reaction Engineering
15.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
CBT305Cellular and Molecular Biology
20.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
DBT307Bioprocess Instrumentation
22.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
EBT309Enzyme Engineering and Technology
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FBT361Animal and Plant Cell Biotechnology
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FBT363Metabolic Engineering and Synthetic Biology
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FBT365Proteomics and Protein Engineering
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FBT367Tissue Engineering and Stem Cells
Branch: Chemical Engineering (CH)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
09.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
ACH301Environmental Engineering
13.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
BCH303Mass Transfer Operations I
15.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
CCH305Chemical Reaction Engineering I
20.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
DCH307Computer programming in C++
22.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
EHS300Principles of Management
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FCH361Energy Engineering
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FCH363Principles of Nano Materials and Nano Technology
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FCH365Polymer Technology
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FCH367Numerical Methods for Process Engineers
9.30AM -
27.10.2020TUEFCH369Operations Research
12.30 PM

Page 23

9.30AM -
27.10.2020TUEFCH371Novel Separation Process
12.30 PM
Branch: Civil Engineering (CE)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
09.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
ACE301Design of Concrete Structures I
13.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
BCE303Structural Analysis II
15.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
CCE305Geotechnical Engineering II
20.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
DCE307Geomatics
22.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
ECE309Water Resources Engineering
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FCE361Advanced Concrete Technology
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FCE363Geotechnical Investigation
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FCE365Functional Design of Buildings
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FCE367Water Conveyance Systems
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FCE369Disaster Management
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FCE371Environment and Pollution
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FCE373Advanced Mechanics of Materials
Branch: Computer Science and Engineering (CS)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
09.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
ACS301Theory of Computation
13.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
BCS303System Software
15.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
CCS305Microprocessors and Microcontrollers
20.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
DCS307Data Communication
22.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
ECS309Graph Theory and Combinatorics
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FCS361Soft Computing
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FCS363Signals and Systems
9.30AM -
27.10.2020TUEFCS365Optimization Techniques
12.30 PM

Page 24

27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FCS367Logic for Computer Science
9.30AM -
27.10.2020TUEFCS369Digital System Testing and Testable Design
12.30 PM
Branch: Electrical and Electronics Engineering (EE)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
09.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
AEE301Power Generation, Transmission and Protection
13.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
BEE303Linear Control Systems
15.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
CEE305Power Electronics
20.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
DEE307Signals and Systems
22.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
EEE309Microprocessor and Embedded Systems
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FEE361Object Oriented Programming
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FEE363Computer Organization and Architecture
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FEE365Digital System Design
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FEE367New and Renewable Energy Systems
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FEE369High Voltage Engineering
Branch: Electronics and Biomedical Engineering (EBE)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
09.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
ABM301Biomedical Signals and Systems
13.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
BBM303Biosensors and Transducers
15.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
CBM305Advanced Microprocessors and Microcontrollers
20.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
DBM307Hospital Engineering
22.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
EHS300Principles of Management
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FBM361Communication Techniques
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FBM363Principles of Ergonomic Design
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FBM365Bioinformatics
9.30AM -
27.10.2020TUEFBM367Biomedical optics and Biophotonics
12.30 PM

Page 25

Branch: Food Technology (FT)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
09.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
AFT301Cereals and Legume Technology
13.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
BFT303Unit Operations in Food Processing
15.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
CFT305Food Process Engineering
20.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
DFT307Food Analysis
22.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
EHS300Principles of Management
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FFT361Modelling and Simulation in Food Processing
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FFT363Bioprocess Engineering
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FFT365Food Product Design and Development
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FFT367Nanotechnology in Food
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FFT369Non Thermal Processing of Food
Branch: Industrial Engineering (IE)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
09.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
AIE301Operation Management
13.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
BME303Machine Tools and Digital Manufacturing
15.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
CIE303Operations Research
20.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
DIE305Work Study and Ergonomics
22.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
EHS300Principles of Management
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FIE361Management of Projects
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FIE363Human Resource Management and Organizational
Behaviour
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FIE365Financial Reporting and Analysis
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FME367Non-Destructive Testing
Branch: Information Technology (IT)
ExamCourse
DateDayTimeCourse Name
SlotCode

Page 26

09.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
AIT301Software Architecture and Design Pattern
13.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
BIT303Theory of Computation
15.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
CCS305Microprocessors and Microcontrollers
20.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
DIT305Operating Systems
22.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
EIT307Computer Networks
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FIT361Graph Theory
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FIT363Unix Shell Programming
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FIT365Computer Architecture and Parallel Processing
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FIT367Computer Graphics and Multimedia
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FMA361Random Process and Queing Theory
Branch: Instrumentation and Control Engineering (IC)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
09.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
AIC301Control Engineering I
13.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
BIC303Microprocessors
15.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
CIC305Signals and Systems
20.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
DIC307Industrial Instrumentation I
22.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
EIC309Machines and Drives
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FAE365Instrumentation for Agriculture
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FIC361Numerical Methods
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FIC363Environmental Instrumentation and Safety
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FIC365Design of Digital Systems
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FIC367Automobile Instrumentation
Branch: Mechanical (Automobile) Engineering (MA)
ExamCourse
DateDayTimeCourse Name
SlotCode
9.30AM -
09.10.2020FRIAAU301Auto Transmission
12.30 PM

Page 27

13.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
BAU303Fuels and Combustion
15.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
CME305Computer Programming and Numerical Methods
20.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
DAU305Vehicle Maintenance
22.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
EAU309Heating, Ventilating and Air Conditioning (HVAC)
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FAU363Plastics and Composites in Automobiles
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FAU367Vehicle Body Engineering
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FAU369Manufacturing of Automotive Components
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FAU402Two and Three Wheelers
Branch: Mechanical Engineering (ME)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
09.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
AME301Mechanics of Machinery
13.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
BME303Machine Tools and Digital Manufacturing
15.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
CME305Computer Programming and Numerical Methods
20.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
DEE311Electrical Drives and Control for Automation
22.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
EHS300Principles of Management
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FME361Advanced Fluid Mechanics
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FME363Composite Materials and Mechanics
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FME365Advanced Metal Casting
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FME367Non-Destructive Testing
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FME369Tribology
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FME371Nuclear Engineering
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FME373Human Relations Management
Branch: Mechatronics Engineering (MC)
ExamCourse
DateDayTimeCourse Name
SlotCode
9.30AM -
09.10.2020FRIAMR301Linear Control Systems
12.30 PM

Page 28

13.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
BMR303Microprocessors and Microcontrollers
15.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
CMR305PLC and Data Acquisition Systems
20.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
DMR307Thermodynamics
22.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
EME220Manufacturing Technology
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FME369Tribology
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FMR361Reliability Engineering
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FMR363Object Oriented Programming
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FMR365Composite Materials
Branch: Metallurgy (MT)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
09.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
AMT301Metal Joining Technology
13.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
BMT303Iron and Steel Making
15.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
CMT305Non-Ferrous Extractive Metallurgy
20.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
DMT307Foundry Technology
22.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
EHS300Principles of Management
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FME375Mechanical Technology
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FMT361Special Steels and Cast Irons
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FMT363Design and Selection of Materials
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FMT365Electrical, Electronic, Optical and Magnetic Materials
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FMT367Measurements and Control
Branch: Naval Architecture and Ship Building Engineering (NS)
ExamCourse
DateDayTimeCourse Name
SlotCode
9.30AM -
09.10.2020FRIASB301Ship Dynamics
12.30 PM
9.30AM -
13.10.2020TUEBSB303Structural Design of Ships
12.30 PM
9.30AM -
15.10.2020THUCSB305Offshore Structures
12.30 PM

Page 29

20.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
DSB307Strength of Ships I
9.30AM -
22.10.2020THUESB309Programming and Data Structures
12.30 PM
9.30AM -
27.10.2020TUEFSB361Applied Thermodynamics
12.30 PM
9.30AM -
27.10.2020TUEFSB363Marine Pollution, Control and Recovery Systems
12.30 PM
9.30AM -
27.10.2020TUEFSB365Hydraulic Machinery
12.30 PM
9.30AM -
27.10.2020TUEFSB367Inland Water Transportation
12.30 PM
Branch: Production Engineering (PE)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
09.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
AME301Mechanics of Machinery
13.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
BMP301Metal Forming Technology
15.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
CME305Computer Programming and Numerical Methods
20.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
DMP303Thermal Engineering
22.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
EHS300Principles of Management
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FME369Tribology
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FMP361Facilities Planning and Plant Layout
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FMP365Machine Tool Design
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FMP367Entrepreneurship
27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FMP369Soft Computing
Branch: Safety and Fire Engineering (SF)
ExamCourse
DateDayTimeCourse Name
SlotCode
9.30AM -
09.10.2020FRIAFS301Planning and Design of Fire Protection System
12.30 PM
9.30AM -
13.10.2020TUEBFS303Engineering Design and Drawing
12.30 PM
9.30AM -
15.10.2020THUCFS305Industrial Electronics and Safety
12.30 PM
9.30AM -
20.10.2020TUEDFS307Chemical Technology and Mechanical Operations
12.30 PM
9.30AM -
22.10.2020THUEFS309Occupational Health and First Aid
12.30 PM
9.30AM -
27.10.2020TUEFFS361Fire Dynamics
12.30 PM

Page 30

27.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
FFS363Food and Biosafety
9.30AM -
27.10.2020TUEFFS365Fault Detection and Diagnosis
12.30 PM
9.30AM -
27.10.2020TUEFFS367Heat Transfer, Combustion and Explosion
12.30 PM
9.30AM -
27.10.2020TUEFMR361Reliability Engineering
12.30 PM
B.Tech S6 (Supplementary) Examinations, Septtember 2020
Branch: Aeronautical Engineering (AN)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
06.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
AAO302Propulsion II
08.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
BAO304Vibration and Aero Elasticity
12.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
CME322Heat Transfer
14.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
DAO306Avionics and Control Systems
16.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
EHS300Principles of Management
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FAO362High Temperature Materials
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FAO364Actuators and Controls in Aircraft
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FAO366Aero Acoustics
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FAO368Experimental Aerodynamics
Branch: Electronics and Communication Engineering (EC)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
06.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
AEC302Digital Communication
08.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
BEC304VLSI
12.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
CEC306Antenna & Wave Propagation
14.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
DEC308Embedded Systems
16.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
EEC312Object Oriented Programming
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FEC362Modelling & Simulation of Communication Systems
9.30AM -
19.10.2020MONFEC366Real Time Operating Systems
12.30 PM

Page 31

19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FEC368Robotics
9.30AM -
19.10.2020MONFEC370Digital Image Processing
12.30 PM
Branch: Mechanical (Production) Engineering (MP)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
06.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
AMP302Advanced Materials & Manufacturing Systems
08.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
BME304Dynamics of Machinery
12.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
CEE312Electrical and Electronics Engineering
14.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
DME308Computer Aided Design and Analysis
16.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
EME312Metrology and Instrumentation
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FMP362Precision Engineering
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FMP364Rapid Prototyping, Tooling and Manufacture
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FMP366Modern Manufacturing Concepts
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FMP374Industrial Hydraulics
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FMP376Artificial Intelligence in Manufacturing
Branch: Applied Electronics and Instrumentation / Elec. & Instr. (AE)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
06.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
AAE302Process Control
08.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
BAE304Industrial Instrumentation
12.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
CAE306Digital Signal Processing
14.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
DAE312Power Electronics
16.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
EAE308Advanced Microprocessors
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FAE362Industrial Psychology
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FAE364Mems/ Nems
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FAE366Embedded System Design
9.30AM -
19.10.2020MONFAE368Plastic Engineering
12.30 PM

Page 32

9.30AM -
19.10.2020MONFEC360Soft Computing
12.30 PM
Branch: Automobile Engineering (AU)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
06.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
AME302Heat & Mass Transfer
08.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
BME304Dynamics of Machinery
12.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
CME314Machine Design II
14.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
DAU302Automotive Electrical and Electronics
16.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
EHS300Principles of Management
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FAU362Hybrid and Fuel Cell Vehicles
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FAU364Vehicle Performance & Testing
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FAU366Vehicle Aerodynamics
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FME368Marketing Management
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FME374Theory of Vibration
Branch: Biomedical Engineering (BM)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
06.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
ABM302Analytical & Diagnostic Equipment
08.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
BBM304Biomedical Signal Processing
12.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
CBM306Biomaterials
14.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
DBM308Computational Methods in Biomedical Engineering
16.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
EBM312Control System Engineering
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FBM362Mechatronics
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FBM364Artificial Organs & Implants
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FBM366Telemedicine
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FBM372Embedded System Design
Branch: Biotechnology (BT)

Page 33

DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
06.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
ABT302Transport Phenomena In Biological Systems
08.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
BBT304Downstream Processing
12.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
CBT306Bioprocess Engineering
14.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
DBT308Bioreactor Analysis and Design
16.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
EHS300Principles of Management
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FBT362Sustainable Energy Processes
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FBT364Bio Refinery Engineering
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FBT366Bioremediation Technology
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FBT368Genetic Engineering
Branch: Chemical Engineering (CH)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
06.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
ACH302Process Dynamics and Control
08.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
BCH304Inorganic Chemical Technology
12.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
CCH306Mass Transfer Operations II
14.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
DCH308Chemical Reaction Engineering II
16.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
ECH312Chemical Engineering Design I
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FCH362Non-Conventional Petroleum Resources
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FCH364Bioprocess Engineering
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FCH366Corrosion Engineering
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FCH368Computational Fluid Dynamics
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FCH372Catalyst Science and Catalytic Processes
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FCH374Process Design for Pollution Control
Branch: Civil Engineering (CE)
ExamCourse
DateDayTimeCourse Name
SlotCode

Page 34

06.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
ACE302Design of Hydraulic Structures
08.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
BCE304Design of Concrete Structures II
12.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
CCE306Computer Programming and Computational
Techniques
14.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
DCE308Transportation Engineering I
16.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
EHS300Principles of Management
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FCE362Ground Improvement Techniques
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FCE364Advanced Foundation Engineering
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FCE366Traffic Engineering and Management
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FCE368Prestressed Concrete
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FCE372Engineering Hydrology
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FCE374Air Quality Management
Branch: Computer Science and Engineering (CS)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
06.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
ACS302Design and Analysis of Algorithms
08.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
BCS304Compiler Design
12.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
CCS306Computer Networks
14.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
DCS308Software Engineering and Project Management
16.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
EHS300Principles of Management
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FCS362Computer Vision
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FCS364Mobile Computing
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FCS366Natural Language Processing
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FCS368Web Technologies
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FCS372High Performance Computing
Branch: Electrical and Electronics Engineering (EE)
ExamCourse
DateDayTimeCourse Name
SlotCode

Page 35

06.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
AEE302Electromagnetics
08.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
BEE304Advanced Control Theory
12.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
CEE306Power System Analysis
14.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
DEE308Electric Drives
16.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
EHS300Principles of Management
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FEE362Data Structures and Algorithms
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FEE364Switched Mode Power Converters
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FEE366Illumination Technology
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FEE368Soft Computing
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FEE372Biomedical Instrumentation
Branch: Electronics and Biomedical Engineering (EBE)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
06.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
ABM302Analytical & Diagnostic Equipment
08.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
BBM304Biomedical Signal Processing
12.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
CBM314Principles of Logic System Design
14.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
DBM308Computational Methods in Biomedical Engineering
16.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
EBM312Control System Engineering
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FBM362Mechatronics
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FBM366Telemedicine
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FBM368Computer Communications
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FBM372Embedded System Design
Branch: Food Technology (FT)
ExamCourse
DateDayTimeCourse Name
SlotCode
9.30AM -
06.10.2020TUEAFT302Dairy Technology
12.30 PM
9.30AM -
08.10.2020THUBFT304Fat and Oil Processing Technology
12.30 PM

Page 36

12.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
CFT306Bakery and Confectionary Technology
14.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
DFT308Fruits and Vegetable Processing
16.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
EFT312Spices and Plantation Crop Processing
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FFT362Fermentation and Enzyme Technology
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FFT364Food Additives and Flavourings
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FFT366Food Toxicology
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FFT368Biologically Active Phytochemicals in Food
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FFT372Post-Harvest Physiology and Spoilage in Food
Branch: Industrial Engineering (IE)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
06.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
AIE302Data Analysis
08.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
BIE304Advanced Operations Research
12.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
CIE306Supply Chain and Logistics Management
14.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
DIE308Quality Engineering
16.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
EIE312System Simulation
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FIE362Group Technology and Flexible Manufacturing
System
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FIE364Management Information Systems
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FIE366Financial Management
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FIE368Facilities Layout and Material Handling
Branch: Information Technology (IT)
ExamCourse
DateDayTimeCourse Name
SlotCode
9.30AM -
06.10.2020TUEAIT302Internet Technology
12.30 PM
9.30AM -
08.10.2020THUBCS304Compiler Design
12.30 PM
9.30AM -
12.10.2020MONCIT304Data Warehousing & Mining
12.30 PM
9.30AM -
14.10.2020WEDDIT306Distributed Systems
12.30 PM
9.30AM -
16.10.2020FRIEHS300Principles of Management
12.30 PM

Page 37

19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FIT362Information Retrieval
9.30AM -
19.10.2020MONFIT364Software Project Management
12.30 PM
9.30AM -
19.10.2020MONFIT366Advanced DBMS
12.30 PM
9.30AM -
19.10.2020MONFIT368Information Theory & Coding
12.30 PM
9.30AM -
19.10.2020MONFMA362Abstract Algebra and Number Theory
12.30 PM
Branch: Instrumentation and Control Engineering (IC)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
06.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
AIC302Control Engineering II
08.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
BIC304Discrete Time Signal Processing
12.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
CIC306Industrial Instrumentation II
14.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
DIC308Process Control Instrumentation
16.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
EHS300Principles of Management
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FBM372Embedded System Design
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FIC362Industrial Robotics
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FIC364Total Quality Management
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FIC366Mems and Nanotechnology
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FIC368Computational Intelligence in Control Engineering
Branch: Mechanical (Automobile) Engineering (MA)
ExamCourse
DateDayTimeCourse Name
SlotCode
9.30AM -
06.10.2020TUEAME302Heat & Mass Transfer
12.30 PM
9.30AM -
08.10.2020THUBME316Principles of Machine Design
12.30 PM
9.30AM -
12.10.2020MONCEE312Electrical and Electronics Engineering
12.30 PM
9.30AM -
14.10.2020WEDDME308Computer Aided Design and Analysis
12.30 PM
9.30AM -
16.10.2020FRIEHS300Principles of Management
12.30 PM
9.30AM -
19.10.2020MONFAU364Vehicle Performance & Testing
12.30 PM

Page 38

19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FAU368Tractors and Farm Equipment
9.30AM -
19.10.2020MONFAU372Automotive Test Equipment
12.30 PM
9.30AM -
19.10.2020MONFMP403Computer Integrated Manufacturing
12.30 PM
Branch: Mechanical Engineering (ME)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
06.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
AME302Heat & Mass Transfer
08.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
BME304Dynamics of Machinery
12.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
CME306Advanced Manufacturing Technology
14.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
DME308Computer Aided Design and Analysis
16.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
EME312Metrology and Instrumentation
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FME362Control System Engineering
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FME364Turbo Machinery
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FME366Advanced Metal Joining Technology
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FME368Marketing Management
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FME372Operations Research
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FME374Theory of Vibration
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FME376Maintenance Engineering
Branch: Mechatronics Engineering (MC)
ExamCourse
DateDayTimeCourse Name
SlotCode
9.30AM -
06.10.2020TUEAMR302Robotics Engineering
12.30 PM
9.30AM -
08.10.2020THUBMR304Digital Image Processing and Machine Vision
12.30 PM
9.30AM -
12.10.2020MONCMR306Mechanics of Solids
12.30 PM
9.30AM -
14.10.2020WEDDMR308Digital Manufacturing
12.30 PM
9.30AM -
16.10.2020FRIEHS300Principles of Management
12.30 PM
9.30AM -
19.10.2020MONFAE403Biomedical Instrumentation
12.30 PM

Page 39

19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FME368Marketing Management
9.30AM -
19.10.2020MONFMR362Digital Signal Processing
12.30 PM
9.30AM -
19.10.2020MONFMR364Energy Engineering Management
12.30 PM
9.30AM -
19.10.2020MONFMR366Biomaterials
12.30 PM
Branch: Metallurgy (MT)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
06.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
AMT302Corrosion Engineering
08.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
BMT304Advanced And Secondary Steel Making
12.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
CMT306Non-Ferrous Physical Metallurgy
14.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
DMT308Fuels, Furnaces and Refractories
16.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
EMT312Materials Characterization
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FMT362Nuclear Metallurgy
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FMT364Nano-Materials and Applications
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FMT366Semiconductor Materials and Devices
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FMT368Ceramic Processing
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FMT372Polymer Science and Technology
Branch: Naval Architecture and Ship Building Engineering (NS)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
06.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
ASB302Ship Design I
08.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
BSB304Strength of Ships II
12.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
CSB306Material Science
14.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
DSB308Computer Aided Design, Drafting & Manufacturing
16.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
EHS300Principles of Management
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FSB362Maritime Law
9.30AM -
19.10.2020MONFSB364Introduction to Subsea Pipelines
12.30 PM

Page 40

19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FSB366Experimental Techniques on Ships & Models
9.30AM -
19.10.2020MONFSB368Submarines & Submersibles
12.30 PM
Branch: Production Engineering (PE)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
06.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
AME318Machine Design
08.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
BME304Dynamics of Machinery
12.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
CEE312Electrical and Electronics Engineering
14.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
DME308Computer Aided Design and Analysis
16.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
EME312Metrology and Instrumentation
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FME469Finite Element Analysis
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FMP364Rapid Prototyping, Tooling and Manufacture
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FMP366Modern Manufacturing Concepts
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FMP368Advanced Materials and Processes
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FMP372Industrial Automation
Branch: Safety and Fire Engineering (SF)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
06.10.2020TUE9.30AM -
12.30 PM
AFS302Safety In Engineering Industry
08.10.2020THU9.30AM -
12.30 PM
BFS304Process Instrumentation and Control Engineering
12.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
CFS306Chemical Process Safety
14.10.2020WED9.30AM -
12.30 PM
DFS308Structural Fire Safety
16.10.2020FRI9.30AM -
12.30 PM
EHS300Principles of Management
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FFS362Safety in Petroleum and Petrochemical Industries
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FFS364Biomechanics and Human Body Vibration
19.10.2020MON9.30AM -
12.30 PM
FFS366Environmental Engineering and Management
9.30AM -
19.10.2020MONFFS368Industrial Ecology
12.30 PM

Page 41

NB: S6 Comprehensive Examination on 21.10.2020, Wednesday (FN)
B.Tech S7 (Supplementary) Examinations, September 2020
Branch: Aeronautical Engineering (AN)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
09.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
AAO401Computational Fluid Dynamics
11.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
BAO403Aircraft Systems and Instruments
14.09.2020MON09.30AM-
12.30PM
CAO405Finite Element Method
16.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
DAO407Composite Materials
18.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
EAO409Wind Tunnel Techniques
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FAO461Helicopter Theory
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FAO463Cryogenics
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FAO467Optimization Methods in Aircraft Design
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FAO465Industrial Aerodynamics
Branch: Electronics and Communication Engineering (EC)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
09.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
AEC401Information Theory & Coding
11.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
BEC403Microwave & Radar Engg
14.09.2020MON09.30AM-
12.30PM
CEC405Optical Communication
16.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
DEC407Computer Communication
18.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
EEC409Control Systems
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FEC461Microwave Devices and Circuits
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FEC463Speech and Audio Signal Processing
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FEC465MEMS
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FEC467Pattern Recognition
09.30AM-
22.09.2020TUEFEC469Opto Electronic Devices
12.30PM

Page 42

Branch: Mechanical (Production) Engineering (MP)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
09.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
AME401Design of Machine Elements I
11.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
BMP403Computer Integrated Manufacturing
14.09.2020MON09.30AM-
12.30PM
CMP405Tool Engineering
16.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
DME407Mechatronics
18.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
EMP407Total Quality Management
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FME469Finite Element Analysis
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FME461Aerospace Engineering
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FMP463Micromachining Methods
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FIE364Management Information Systems
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FMP469Industrial Psychology and Organizational Behaviour
Branch: Applied Electronics and Instrumentation / Elec. & Instr. (AE)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
09.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
AAE401Logic and Distributed Control System
11.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
BAE403Biomedical Instrumentation
14.09.2020MON09.30AM-
12.30PM
CAE405Advanced Control Theory
16.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
DAE407Digital Control System
18.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
EAE409Optical Instrumentation
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FAE461ARM System Architecture
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FAE463Aerospace & Navigation Instrumentation
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FAE465Information Security
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FAE467CMOS Circuit Design
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FEC370Digital Image Processing
Branch: Automobile Engineering (AU)

Page 43

DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
09.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
AAU401Automotive System Design
11.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
BAU403Vehicle Dynamics
14.09.2020MON09.30AM-
12.30PM
CAU405Automotive Refrigeration & Airconditioning
16.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
DAU407Advanced IC Engines
18.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
EAU409Simulation & Analysis of IC Engine Processes
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FAU461Automotive Comfort & Safety Engineering
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FAU463Operation Management in Auto Industry
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FAU465Product Design & Life Cycle Management
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FAU410Vehicle Transport & Fleet Management
Branch: Biomedical Engineering (BM)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
09.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
ABM401Medical Image Processing
11.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
BBM403Therapeutic Equipment
14.09.2020MON09.30AM-
12.30PM
CBM405Artificial Neural Networks
16.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
DBM407Bio Photonics
18.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
EBM409Medical Imaging Techniques
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FBM463Power Electronics & Applications
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FBM467Medical Robotics
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FEC467Pattern Recognition
24.09.2020THU9.30AM -
12.30PM
FBM411Modelling of Physiological Systems
Branch:Biotechnology/Biotechnology & Biochemical Engineering
ExamCourse
DateDayTimeCourse Name
SlotCode
09.30AM-
09.09.2020WEDABT401Process Dynamics and Control
12.30PM
09.30AM-
11.09.2020FRIBBT403Bioinformatics
12.30PM

Page 44

14.09.2020MON09.30AM-
12.30PM
CBT405Environmental Engineering
16.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
DBT407Bioenergy Engineering
18.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
EBT409Environmental Biotechnology
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FBT461Design of Biological Wastewater Treatment Systems
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FBT465Advanced Separation Processes
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FBT463Bioprocess Optimization Modelling and Simulation
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FBT467Biopharmaceutical Technology
Branch: Chemical Engineering (CH)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
09.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
ACH401Transport Phenomena in Processes
11.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
BCH403Process Instrumentation
14.09.2020MON09.30AM-
12.30PM
CCH405Chemical Engineering Design -II
16.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
DCH407Biochemical Engineering
18.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
ECH409Organic Chemical Technology
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FCH461Petroleum Refinery Engineering
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FCH467Process Modelling and Simulation
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FCH465Process Optimization
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FCH463Enzyme Engineering
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FCH469Mathematical Methods in Process Engineering
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FCH471Solid Waste Management
Branch: Civil Engineering (CE)
ExamCourse
DateDayTimeCourse Name
SlotCode
09.30AM-
09.09.2020WEDACE401Design of Steel Structures
12.30PM
09.30AM-
11.09.2020FRIBCE403Structural Analysis - III
12.30PM
09.30AM-
14.09.2020MONCCE405Environmental Engineering - I
12.30PM

Page 45

16.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
DCE407Transportation Engineering - II
18.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
ECE409Quantity Surveying and Valuation
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FCE463Bridge Engineering
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FCE465Geo-Environmental Engineering
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FCE467Highway Pavement Design
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FCE469Environmental Impact Assessment
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FCE461Wave Hydrodynamics and Coastal Engineering
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FCE471Advanced Structural Design
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FCE473Advanced Computational Techniques and
Optimization
Branch: Computer Science and Engineering (CS)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
09.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
ACS401Computer Graphics
11.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
BCS403Programming Paradigms
14.09.2020MON09.30AM-
12.30PM
CCS405Computer System Architecture
16.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
DCS407Distributed Computing
18.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
ECS409Cryptography and Network Security
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FCS461Computational Geometry
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FCS463Digital Image Processing
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FCS465Bio Informatics
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FCS467Machine Learning
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FCS469Computational Complexity
Branch: Electrical and Electronics Engineering (EE)
ExamCourse
DateDayTimeCourse Name
SlotCode
09.30AM-
09.09.2020WEDAEE401Electronic Communication
12.30PM
09.30AM-
11.09.2020FRIBEE403Distributed Generation and Smart Grids
12.30PM

Page 46

14.09.2020MON09.30AM-
12.30PM
CEE405Electrical System Design
16.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
DEE407Digital Signal Processing
18.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
EEE409Electrical Machine Design
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FEE461Modern Operating Systems
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FEE463Computer Aided Power Systems Analysis
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FEE465Power Quality
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FEE467Nonlinear Control Systems
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FEE469Electric and Hybrid Vehicles
Branch: Electronics and Biomedical Engineering (EBE)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
09.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
ABM401Medical Image Processing
11.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
BBM403Therapeutic Equipment
14.09.2020MON09.30AM-
12.30PM
CBM405Artificial Neural Networks
18.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
EBM409Medical Imaging Techniques
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FBM463Power Electronics & Applications
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FBM467Medical Robotics
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FEC467Pattern Recognition
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FBM469Bio MEMS & Nanotechnology
24.09.2020THU09.30AM-
12.30PM
DBM411Modelling of Physiological Systems
Branch: Food Technology (FT)
ExamCourse
DateDayTimeCourse Name
SlotCode
09.30AM-
09.09.2020WEDAFT401Food Process Equipment and Design
12.30PM
09.30AM-
11.09.2020FRIBFT403By-Product Utilization in Food Industry
12.30PM
09.30AM-
14.09.2020MONCFT405Meat and Poultry Processing
12.30PM
09.30AM-
16.09.2020WEDDFT407Food Quality,Safety and Regulations
12.30PM

Page 47

18.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
EFT409Food Packaging Technology
09.30AM-
22.09.2020TUEFFT469Snack Food Technology
12.30PM
09.30AM-
22.09.2020TUEFFT463Cane Sugar Technology
12.30PM
09.30AM-
22.09.2020TUEFFT461Neutraceuticals and Functional Foods
12.30PM
09.30AM-
22.09.2020TUEFFT465Beverage Processing
12.30PM
09.30AM-
22.09.2020TUEFFT467Fish Preservation and Processing Technology
12.30PM
Branch: Industrial Engineering (IE)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
09.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
AIE401Reliability Engineering
11.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
BIE403Heuristics Solution Techniques
14.09.2020MON09.30AM-
12.30PM
CIE405System Dynamics
16.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
DIE407Enterprise Resource Planning
18.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
EIE409Applied Ergonomics
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FIE463Inventory Control
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FIE467Predictive Modelling
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FIE461Financial Engineering
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FIE465Data Analytics Using R and Python
Branch: Information Technology (IT)
ExamCourse
DateDayTimeCourse Name
SlotCode
09.30AM-
09.09.2020WEDAIT401Embedded Systems
12.30PM
09.30AM-
11.09.2020FRIBIT403Mobile Computing
12.30PM
09.30AM-
14.09.2020MONCIT405Internet Working With TCP/IP
12.30PM
09.30AM-
16.09.2020WEDDIT407Knowledge Engineering
12.30PM
09.30AM-
18.09.2020FRIEIT409Web Application Development
12.30PM
09.30AM-
22.09.2020TUEFIT461Software Testing and Quality Assurance
12.30PM

Page 48

22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FIT463Semantic Web
09.30AM-
22.09.2020TUEFIT465Cyber Forensics
12.30PM
09.30AM-
22.09.2020TUEFCS467Machine Learning
12.30PM
Branch: Instrumentation and Control Engineering (IC)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
09.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
AIC401Industrial Process Control
11.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
BIC403Process Automation
14.09.2020MON09.30AM-
12.30PM
CIC405Communication Engineering
16.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
DIC407Biomedical Instrumentation
18.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
EIC409Analytical Instruments
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FIC461Digital Control
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FIC465System Identification and Adaptive Control Systems
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FEC370Digital Image Processing
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FIC463Aerospace Engineering and Navigation
Instrumentation
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FAE410Power Plant Instrumentation
Branch: Mechanical (Automobile) Engineering (MA)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
09.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
AAU411Engine and Drive Line Design
11.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
BAU403Vehicle Dynamics
14.09.2020MON09.30AM-
12.30PM
CAU413Automotive Mechatronics
16.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
DAU407Advanced IC Engines
18.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
EAU415Automotive Pollution & Control
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FAU473Computer Simulation and Analysis of Automotive
Components
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FAU471Embedded System in Automobile Engineering
09.30AM-
22.09.2020TUEFAU469Earth Moving Equipment
12.30PM

Page 49

22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FAU461Automotive Comfort and Safety Engineering
09.30AM-
22.09.2020TUEFAU475Automotive Aerodynamics
12.30PM
Branch: Mechanical Engineering (ME)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
09.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
AME401Design of Machine Elements I
11.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
BME403Advanced Energy Engineering
14.09.2020MON09.30AM-
12.30PM
CME405Refrigeration and Air Conditioning
16.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
DME407Mechatronics
18.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
EME409Compressible Fluid Flow
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FME461Aerospace Engineering
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FME463Automobile Engineering
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FME465Industrial Hydraulics
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FIE306Supply Chain and Logistics Management
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FME467Cryogenic Engineering
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FME469Finite Element Analysis
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FME471Optimization Techniques
Branch: Mechatronics Engineering (MC)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
09.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
AMR401Advanced Automation Systems
11.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
BMR403Nanotechnology
14.09.2020MON09.30AM-
12.30PM
CMR405Embedded Systems
16.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
DMR407Autotronics
18.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
EMR409Micro Electro Mechanical Systems
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FMR463Bio Mechatronics
09.30AM-
22.09.2020TUEFMR465Entrepreneurship
12.30PM

Page 50

22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FMR461Fuzzy Logic Controllers
09.30AM-
22.09.2020TUEFME469Finite Element Analysis
12.30PM
Branch: Metallurgy (MT)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
09.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
AMT401Non-Destructive Testing
11.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
BMT403Creep,Fatigue and Fracture
14.09.2020MON09.30AM-
12.30PM
CMT405Metallurgical Failure Analysis
16.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
DMT407Powder Metallurgy
18.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
EMT409Deformation Processing
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FMT465Sensors for Engineering Applications
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FMT469Surface Engineering
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FMT463Vacuum Science and Deposition Techniques
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FMT467Metallurgy of Tool Materials
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FMT461High Temperature Materials
Branch: Naval Architecture and Ship Building Engineering (NS)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
09.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
ASB401Ship Design II
11.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
BSB403Marine Engineering
14.09.2020MON09.30AM-
12.30PM
CSB405Design of Machine Components
16.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
DSB407Ship Production
18.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
ESB409Electrical Systems in Ships & Shipyards
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FSB467Computer Aided Ship Design
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FSB461Ship Building Materials,Corrosion Prevention and
Protection
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FSB463Ship Recycling
09.30AM-
22.09.2020TUEFSB465Design of Fishing Vessels
12.30PM

Page 51

Branch: Production Engineering (PE)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
09.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
AMP401Maintenance Engineering and Management
11.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
BMP403Computer Integrated Manufacturing
14.09.2020MON09.30AM-
12.30PM
CMP405Tool Engineering
16.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
DME407Mechatronics
18.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
EMP407Total Quality Management
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FIE462Marketing Management
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FMP465Concurrent Engineering
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FIE364Management Information Systems
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FIE306Supply Chain and Logistics Management
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FMP467Human Resources Management
Branch: Safety and Fire Engineering (SF)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
09.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
AFS401Hazard Identification and Risk Assessment
11.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
BFS403Transportation Systems and Safety
14.09.2020MON09.30AM-
12.30PM
CFS405Disaster Management
16.09.2020WED09.30AM-
12.30PM
DFS407Life Safety in Building Fire
18.09.2020FRI09.30AM-
12.30PM
EFS409Legal Aspects of HSE
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FFS469OHSAS 18000 and ISO 14000
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FFS463Nuclear Engineering and Safety
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FFS467Safety in Powder Handling
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FFS461Safety in Material Handling
22.09.2020TUE09.30AM-
12.30PM
FFS465Automobile Engineering and Safety
B.Tech S8 (Supplementary) Examinations, September 2020

Page 52

Branch: Aeronautical Engineering (AN)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
29.09.2020TUE9.30AM -
12.30PM
AAO402Rocketry and Space Mechanics
01.10.2020THU9.30AM -
12.30PM
BAO404Stability and Control
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CAO468Airframe Maintenance and Repair
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CAO466Aircraft Rules and Regulations
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CAO464Aerospace Guidance and Control
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CAO462Air Traffic Control and Management
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CAO472Air Transportation and Airline Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT482Food Process Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP469Industrial Psychology and Organizational Behaviour
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH484Fuel Cell Technology
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS482Data Structures
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE486Design and Analysis of Experiments
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DSB482Dredgers and Harbour Crafts
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA484Operations Research
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAU486Noise,Vibration and Harshness
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE486Soft Computing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEC482Biomedical Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP482Product Development and Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH482Process Utilities and Pipe Line Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE484Introduction to Business Analytics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFS482Responsible Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE488Disaster Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA482Applied Linear Algebra

Page 53

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAU484Microprocessor and Embedded Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE482Energy Management and Auditing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME471Optimization Techniques
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT362Sustainable Energy Processes
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE482Financial Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMR482Mechatronics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE486Geo Informatics for Infrastructure Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE494Instrumentation Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE484Instrumentation System Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS488C # and .NET Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIT482Information Storage Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME482Energy Conservation and Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT461Design of Biological Wastewater Treatment Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT486Food Additives and Flavouring
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMT482Industrial Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE484Applied Earth Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE494Environment Health and Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE482Industrial Instrumentation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS486Object Oriented Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIC482Biomedical Signal Processing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA488Cryptography
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBM484Medical Imaging and Image Processing Techniques
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT484Food Storage Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP484Project Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE482Environmental Impact Assessment

Page 54

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS484Computer Graphics
9.30AM -
07.10.2020WEDDIE488Total Quality Management
12.30PM
9.30AM -
07.10.2020WEDDHS482Professional Ethics
12.30PM
9.30AM -
07.10.2020WEDDMA486Advanced Numerical Computations
12.30PM
9.30AM -
07.10.2020WEDDBM482Biomedical Instrumentation
12.30PM
9.30AM -
07.10.2020WEDDEE488Industrial Automation
12.30PM
Branch: Electronics and Communication Engineering (EC)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
29.09.2020TUE9.30AM -
12.30PM
AEC402Nano Electronics
01.10.2020THU9.30AM -
12.30PM
BEC404Advanced Communication Systems
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CEC464Low Power VLSI Design
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CEC462Mixed Signal Circuit Design
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CEC474Computer Vision
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CEC472Integrated Optics & Photonic Systems
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CEC468Secure Communication
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CEC466Cyber Security
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP469Industrial Psychology and Organizational Behaviour
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH484Fuel Cell Technology
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS482Data Structures
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE486Design and Analysis of Experiments
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DSB482Dredgers and Harbour Crafts
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA484Operations Research
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAU486Noise,Vibration and Harshness
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE486Soft Computing
9.30AM -
07.10.2020WEDDMP482Product Development and Design
12.30PM

Page 55

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH482Process Utilities and Pipe Line Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE484Introduction to Business Analytics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFS482Responsible Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE488Disaster Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA482Applied Linear Algebra
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE482Energy Management and Auditing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME471Optimization Techniques
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT362Sustainable Energy Processes
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE482Financial Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMR482Mechatronics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE486Geo Informatics for Infrastructure Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE494Instrumentation Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE484Instrumentation System Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS488C # and .NET Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIT482Information Storage Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME482Energy Conservation and Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT461Design of Biological Wastewater Treatment Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT486Food Additives and Flavouring
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMT482Industrial Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE484Applied Earth Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE494Environment Health and Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE482Industrial Instrumentation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIC482Biomedical Signal Processing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA488Cryptography
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBM484Medical Imaging and Image Processing Techniques

Page 56

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME484Finite Element Analysis
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT484Food Storage Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP484Project Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE482Environmental Impact Assessment
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS484Computer Graphics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE488Total Quality Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DHS482Professional Ethics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA486Advanced Numerical Computations
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBM482Biomedical Instrumentation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE488Industrial Automation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT482Food Process Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAO482Flight Against Gravity
Branch: Mechanical (Production) Engineering (MP)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
29.09.2020TUE9.30AM -
12.30PM
AME402Design of Machine Elements II
01.10.2020THU9.30AM -
12.30PM
BMP404Productions and Operations Management
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CME464Robotics and Automation
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CME462Propulsion Engineering
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CMP462Project Management
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CME468Nanotechnology
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CME466Computational Fluid Dynamics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH484Fuel Cell Technology
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS482Data Structures
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE486Design and Analysis of Experiments
9.30AM -
07.10.2020WEDDSB482Dredgers and Harbour Crafts
12.30PM

Page 57

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA484Operations Research
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAU486Noise,Vibration and Harshness
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE486Soft Computing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEC482Biomedical Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH482Process Utilities and Pipe Line Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE484Introduction to Business Analytics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFS482Responsible Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE488Disaster Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA482Applied Linear Algebra
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE484Control Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAU484Microprocessor and Embedded Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE482Energy Management and Auditing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT362Sustainable Energy Processes
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE482Financial Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE486Geo Informatics for Infrastructure Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE494Instrumentation Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE484Instrumentation System Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS488C # and .NET Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIT482Information Storage Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT461Design of Biological Wastewater Treatment Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT486Food Additives and Flavouring
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMT482Industrial Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE484Applied Earth Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE494Environment Health and Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE482Industrial Instrumentation

Page 58

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS486Object Oriented Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIC482Biomedical Signal Processing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA488Cryptography
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBM484Medical Imaging and Image Processing Techniques
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT484Food Storage Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE482Environmental Impact Assessment
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS484Computer Graphics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DHS482Professional Ethics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA486Advanced Numerical Computations
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBM482Biomedical Instrumentation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE488Industrial Automation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT482Food Process Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAO482Flight Against Gravity
Branch: Applied Electronics and Instrumentation / Elec. & Instr. (AE)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
29.09.2020TUE9.30AM -
12.30PM
AAE402Analytical Instrumentation
01.10.2020THU9.30AM -
12.30PM
BAE410Power Plant Instrumentation
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CAE464Non-Linear Control System
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CAE462Optimal Control System
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CAE472Petroleum Engineering
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CAE468Nano Electronics
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CAE466Industrial Robotics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP469Industrial Psychology and Organizational Behaviour
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH484Fuel Cell Technology
9.30AM -
07.10.2020WEDDCS482Data Structures
12.30PM

Page 59

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE486Design and Analysis of Experiments
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DSB482Dredgers and Harbour Crafts
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA484Operations Research
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAU486Noise,Vibration and Harshness
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE486Soft Computing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEC482Biomedical Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP482Product Development and Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH482Process Utilities and Pipe Line Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE484Introduction to Business Analytics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFS482Responsible Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE488Disaster Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA482Applied Linear Algebra
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE482Energy Management and Auditing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME471Optimization Techniques
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT362Sustainable Energy Processes
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE482Financial Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMR482Mechatronics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE486Geo Informatics for Infrastructure Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS488C # and .NET Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIT482Information Storage Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME482Energy Conservation and Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT461Design of Biological Wastewater Treatment Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT486Food Additives and Flavouring
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMT482Industrial Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE484Applied Earth Systems

Page 60

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE494Environment Health and Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS486Object Oriented Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIC482Biomedical Signal Processing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA488Cryptography
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBM484Medical Imaging and Image Processing Techniques
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT484Food Storage Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP484Project Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE482Environmental Impact Assessment
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS484Computer Graphics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE488Total Quality Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DHS482Professional Ethics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA486Advanced Numerical Computations
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME484Finite Element Analysis
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE488Industrial Automation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT482Food Process Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAO482Flight Against Gravity
Branch: Automobile Engineering (AU)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
29.09.2020TUE9.30AM -
12.30PM
AAU402Two and Three Wheelers
01.10.2020THU9.30AM -
12.30PM
BAU404Engine & Vehicle Management Systems
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CAU468AGV and Autonomous Vehicles
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CAU466Automobile Manufacturing Technology
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CAU464Special Type of Vehicles
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CAU462Vehicle Maintenance
9.30AM -
05.10.2020MONCAU472Metrology and Instrumentation
12.30PM

Page 61

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT482Food Process Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP469Industrial Psychology and Organizational Behaviour
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH484Fuel Cell Technology
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS482Data Structures
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE486Design and Analysis of Experiments
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DSB482Dredgers and Harbour Crafts
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA484Operations Research
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE486Soft Computing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP482Product Development and Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH482Process Utilities and Pipe Line Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE484Introduction to Business Analytics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFS482Responsible Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE488Disaster Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA482Applied Linear Algebra
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE482Energy Management and Auditing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME471Optimization Techniques
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT362Sustainable Energy Processes
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE482Financial Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMR482Mechatronics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE486Geo Informatics for Infrastructure Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE494Instrumentation Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE484Instrumentation System Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS488C # and .NET Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIT482Information Storage Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME482Energy Conservation and Management

Page 62

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT461Design of Biological Wastewater Treatment Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT486Food Additives and Flavouring
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMT482Industrial Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE484Applied Earth Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAU486Noise,Vibration and Harshness
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE494Environment Health and Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE482Industrial Instrumentation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS486Object Oriented Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA488Cryptography
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT484Food Storage Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP484Project Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE482Environmental Impact Assessment
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS484Computer Graphics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE488Total Quality Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DHS482Professional Ethics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA486Advanced Numerical Computations
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE488Industrial Automation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME484Finite Element Analysis
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAO482Flight Against Gravity
Branch: Biomedical Engineering (BM)
ExamCourse
DateDayTimeCourse Name
SlotCode
9.30AM -
29.09.2020TUEABM402Biomechanics & Design of Medical Devices
12.30PM
9.30AM -
01.10.2020THUBBM404Principles of Radio Diagnosis & Radiotheraphy
12.30PM
9.30AM -
05.10.2020MONCBM468Biomedical Transport Phenomena
12.30PM
9.30AM -
05.10.2020MONCBM466Advanced Biomedical Signal Processing
12.30PM

Page 63

05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CBM464Reliability Engineering
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CBM462VLSI Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT482Food Process Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP469Industrial Psychology and Organizational Behaviour
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH484Fuel Cell Technology
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS482Data Structures
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE486Design and Analysis of Experiments
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DSB482Dredgers and Harbour Crafts
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA484Operations Research
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE486Soft Computing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP482Product Development and Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH482Process Utilities and Pipe Line Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE484Introduction to Business Analytics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFS482Responsible Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA482Applied Linear Algebra
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE482Energy Management and Auditing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME471Optimization Techniques
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT362Sustainable Energy Processes
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE482Financial Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMR482Mechatronics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE486Geo Informatics for Infrastructure Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE494Instrumentation Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE484Instrumentation System Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS488C # and .NET Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIT482Information Storage Management

Page 64

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME482Energy Conservation and Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT461Design of Biological Wastewater Treatment Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT486Food Additives and Flavouring
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMT482Industrial Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE484Applied Earth Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE494Environment Health and Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE482Industrial Instrumentation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS486Object Oriented Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA488Cryptography
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT484Food Storage Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP484Project Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE482Environmental Impact Assessment
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS484Computer Graphics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE488Total Quality Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DHS482Professional Ethics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA486Advanced Numerical Computations
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE488Industrial Automation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME484Finite Element Analysis
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAO482Flight Against Gravity
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAU486Noise,Vibration and Harshness
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE488Disaster Management
Branch:Biotechnology/Biotechnology & Biochemical Engineering
ExamCourse
DateDayTimeCourse Name
SlotCode
9.30AM -
29.09.2020TUEABT402Bioprocess Plant Design and Safety
12.30PM
9.30AM -
01.10.2020THUBBT404Bioprocess Quality Control
12.30PM

Page 65

05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CBT468Enterprenuership, IPR and Biosafety
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CBT466Nano Biotechnology
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CBT464Food Process Technology
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CBT462Biomaterials Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT482Food Process Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP469Industrial Psychology and Organizational Behaviour
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH482Process Utilities and Pipe Line Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS482Data Structures
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE486Design and Analysis of Experiments
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DSB482Dredgers and Harbour Crafts
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA484Operations Research
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE494Environment Health and Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH484Fuel Cell Technology
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE486Soft Computing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEC482Biomedical Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP482Product Development and Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE484Introduction to Business Analytics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFS482Responsible Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA482Applied Linear Algebra
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME471Optimization Techniques
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE482Industrial Instumentation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE494Instrumentation Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE482Environmental Impact Assessment
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE482Financial Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMR482Mechatronics

Page 66

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE484Instrumentation System Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS488C # and .NET Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIT482Information Storage Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME482Energy Conservation and Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT486Food Additives and Flavouring
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS486Object Oriented Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAU484Microprocessor and Embedded Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE484Control Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIC482Biomedical Signal Processing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA488Cryptography
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBM484Medical Imaging and Image Processing Techniques
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE488Disaster Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE484Applied Earth Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT484Food Storage Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE486Geo Informatics for Infrastructure Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS484Computer Graphics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE488Industrial Automation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE482Energy Management and Auditing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE488Total Quality Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DHS482Professional Ethics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA486Advanced Numerical Computations
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBM482Biomedical Instrumentation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME484Finite Element Analysis
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP484Project Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAO482Flight Against Gravity

Page 67

9.30AM -
07.10.2020WEDDAU486Noise,Vibration and Harshness
12.30PM
Branch: Chemical Engineering (CH)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
29.09.2020TUE9.30AM -
12.30PM
ACH402Project Engineering and Process Plant Economics
01.10.2020THU9.30AM -
12.30PM
BCH404Safety Engineering of Process Plants
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CCH472Process Integration
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CCH468Food Processing and Technology
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CCH466Composite Materials
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CCH464Water and Waste Water Engineering
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CCH462Natural Gas Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT482Food Process Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP469Industrial Psychology and Organizational Behaviour
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS482Data Structures
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE486Design and Analysis of Experiments
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DSB482Dredgers and Harbour Crafts
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA484Operations Research
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE486Soft Computing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEC482Biomedical Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP482Product Development and Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE484Introduction to Business Analytics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFS482Responsible Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE488Disaster Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA482Applied Linear Algebra
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE482Energy Management and Auditing
9.30AM -
07.10.2020WEDDME471Optimization Techniques
12.30PM

Page 68

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE482Financial Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMR482Mechatronics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE486Geo Informatics for Infrastructure Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE494Instrumentation Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE484Instrumentation System Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS488C # and .NET Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIT482Information Storage Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME482Energy Conservation and Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT486Food Additives and Flavouring
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE484Applied Earth Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE494Environment Health and Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE482Industrial Instrumentation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS486Object Oriented Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIC482Biomedical Signal Processing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA488Cryptography
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBM484Medical Imaging and Image Processing Techniques
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT484Food Storage Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP484Project Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE482Environmental Impact Assessment
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS484Computer Graphics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE488Total Quality Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DHS482Professional Ethics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA486Advanced Numerical Computations
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBM482Biomedical Instrumentation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE488Industrial Automation

Page 69

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE484Control Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME484Finite Element Analysis
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAO482Flight Against Gravity
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAU486Noise,Vibration and Harshness
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAU484Microprocessor and Embedded Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT362Sustainable Energy Processes
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT461Design of Biological Waste Water Treatment Systems
Branch: Civil Engineering (CE)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
29.09.2020TUE9.30AM -
12.30PM
ACE402Environmental Engineering II
01.10.2020THU9.30AM -
12.30PM
BCE404Civil Engineering Project Management
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CCE472Transportation Planning
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CCE468Structural Dynamics and Earthquake Resistant
Design
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CCE466Finite Element Methods
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CCE464Reinforced Soil Structures and Geosynthetics
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CCE462Town and Country Planning
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CCE474Municipal Solid Waste Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT482Food Process Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP469Industrial Psychology and Organizational Behaviour
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS482Data Structures
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE486Design and Analysis of Experiments
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DSB482Dredgers and Harbour Crafts
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA484Operations Research
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE486Soft Computing
9.30AM -
07.10.2020WEDDEC482Biomedical Engineering
12.30PM

Page 70

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP482Product Development and Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE484Introduction to Business Analytics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFS482Responsible Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA482Applied Linear Algebra
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE482Energy Management and Auditing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME471Optimization Techniques
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE482Financial Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMR482Mechatronics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE494Instrumentation Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE484Instrumentation System Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS488C # and .NET Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIT482Information Storage Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME482Energy Conservation and Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT486Food Additives and Flavouring
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE482Industrial Instrumentation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS486Object Oriented Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIC482Biomedical Signal Processing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA488Cryptography
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBM484Medical Imaging and Image Processing Techniques
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT484Food Storage Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS484Computer Graphics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE488Total Quality Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DHS482Professional Ethics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA486Advanced Numerical Computations
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBM482Biomedical Instrumentation

Page 71

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE488Industrial Automation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE484Control Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME484Finite Element Analysis
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAO482Flight Against Gravity
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAU486Noise,Vibration and Harshness
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAU484Microprocessor and Embedded Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT362Sustainable Energy Processes
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT461Design of Biological Waste Water Treatment Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH482Process Utilities and Pipeline Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH484Fuel Cell Technology
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMT482Industrial Safety
Branch: Computer Science and Engineering (CS)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
29.09.2020TUE9.30AM -
12.30PM
ACS402Data Mining and Warehousing
01.10.2020THU9.30AM -
12.30PM
BCS404Embedded Systems
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CCS468Cloud Computing
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CCS466Data Science
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CCS464Artificial Intelligence
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CCS462Fuzzy Set Theory and Applications
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CCS472Principles of Information Security
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT482Food Process Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP469Industrial Psychology and Organizational Behaviour
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE486Design and Analysis of Experiments
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DSB482Dredgers and Harbour Crafts
9.30AM -
07.10.2020WEDDMA484Operations Research
12.30PM

Page 72

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE486Soft Computing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEC482Biomedical Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP482Product Development and Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE484Introduction to Business Analytics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFS482Responsible Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA482Applied Linear Algebra
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE482Energy Management and Auditing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME471Optimization Techniques
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE482Financial Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMR482Mechatronics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE494Instrumentation Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE484Instrumentation System Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIT482Information Storage Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME482Energy Conservation and Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT486Food Additives and Flavouring
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE482Industrial Instrumentation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIC482Biomedical Signal Processing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBM484Medical Imaging and Image Processing Techniques
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT484Food Storage Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE488Total Quality Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DHS482Professional Ethics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA486Advanced Numerical Computations
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBM482Biomedical Instrumentation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE488Industrial Automation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE484Control Systems

Page 73

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME484Finite Element Analysis
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAO482Flight Against Gravity
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAU486Noise,Vibration and Harshness
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT362Sustainable Energy Processes
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT461Design of Biological Waste Water Treatment Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH482Process Utilities and Pipeline Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH484Fuel Cell Technology
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMT482Industrial Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE494Environment Health and Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE488Disaster Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE486Geo Informatics for Infrastructure Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE484Applied Earth Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE482Environmental Impact Assessment
Branch: Electrical and Electronics Engineering (EE)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
29.09.2020TUE9.30AM -
12.30PM
AEE402Special Electric Machines
01.10.2020THU9.30AM -
12.30PM
BEE404Industrial Instrumentation & Automation
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CEE468Computer Networks
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CEE466Digital Image Processing
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CEE464FACTS
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CEE462Design of Digital Control Systems
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CEE474Energy Management and Auditing
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CEE472Internet of Things
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT482Food Process Engineering
9.30AM -
07.10.2020WEDDMP469Industrial Psychology and Organizational Behaviour
12.30PM

Page 74

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE486Design and Analysis of Experiments
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DSB482Dredgers and Harbour Crafts
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA484Operations Research
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEC482Biomedical Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP482Product Development and Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE484Introduction to Business Analytics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFS482Responsible Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA482Applied Linear Algebra
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME471Optimization Techniques
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE482Financial Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMR482Mechatronics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE484Instrumentation System Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIT482Information Storage Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME482Energy Conservation and Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT486Food Additives and Flavouring
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIC482Biomedical Signal Processing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBM484Medical Imaging and Image Processing Techniques
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT484Food Storage Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE488Total Quality Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DHS482Professional Ethics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA486Advanced Numerical Computations
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBM482Biomedical Instrumentation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME484Finite Element Analysis
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAO482Flight Against Gravity
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAU486Noise,Vibration and Harshness

Page 75

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT362Sustainable Energy Processes
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT461Design of Biological Waste Water Treatment Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH482Process Utilities and Pipeline Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH484Fuel Cell Technology
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMT482Industrial Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE494Environment Health and Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE488Disaster Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE486Geo Informatics for Infrastructure Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE484Applied Earth Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE482Environmental Impact Assessment
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP484Project Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA488Cryptography
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS488C# and .NET Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS486Object Oriented Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS484Computer Graphics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS482Data Structure
Branch: Electronics and Biomedical Engineering (EBE)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
29.09.2020TUE9.30AM -
12.30PM
ABM402Biomechanics & Design of Medical Devices
01.10.2020THU9.30AM -
12.30PM
BBM404Principles of Radio Diagnosis & Radiotheraphy
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CBM306Biomaterials
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CBM466Advanced Biomedical Signal Processing
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CBM464Reliability Engineering
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CBM462VLSI Design
9.30AM -
07.10.2020WEDDFT482Food Process Engineering
12.30PM

Page 76

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP469Industrial Psychology and Organizational Behaviour
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH484Fuel Cell Technology
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS482Data Structures
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE486Design and Analysis of Experiments
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DSB482Dredgers and Harbour Crafts
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA484Operations Research
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE486Soft Computing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP482Product Development and Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH482Process Utilities and Pipe Line Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE484Introduction to Business Analytics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFS482Responsible Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA482Applied Linear Algebra
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE482Energy Management and Auditing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME471Optimization Techniques
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT362Sustainable Energy Processes
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE482Financial Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMR482Mechatronics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE486Geo Informatics for Infrastructure Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE494Instrumentation Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE484Instrumentation System Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS488C # and .NET Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIT482Information Storage Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME482Energy Conservation and Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT461Design of Biological Wastewater Treatment Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT486Food Additives and Flavouring

Page 77

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMT482Industrial Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE484Applied Earth Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE494Environment Health and Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE482Industrial Instrumentation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS486Object Oriented Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA488Cryptography
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT484Food Storage Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP484Project Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE482Environmental Impact Assessment
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS484Computer Graphics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE488Total Quality Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DHS482Professional Ethics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA486Advanced Numerical Computations
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE488Industrial Automation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME484Finite Element Analysis
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAO482Flight Against Gravity
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAU486Noise,Vibration and Harshness
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE488Disaster Management
Branch: Food Technology (FT)
ExamCourse
DateDayTimeCourse Name
SlotCode
9.30AM -
29.09.2020TUEAFT402Food Plant Layout and Design
12.30PM
9.30AM -
01.10.2020THUBFT404Food Loss and Legislation
12.30PM
9.30AM -
05.10.2020MONCFT468Food Informatics
12.30PM
9.30AM -
05.10.2020MONCFT466Automation in Food Processing
12.30PM
9.30AM -
05.10.2020MONCFT464Entreprenuership Development for Food Technology
12.30PM

Page 78

05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CFT462Food Plant Utilities,Maintenance,Safety and
Sanitation
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CFT472Extension and Transfer of Technology in Food
Processing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP469Industrial Psychology and Organizational Behaviour
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH484Fuel Cell Technology
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS482Data Structures
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE486Design and Analysis of Experiments
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DSB482Dredgers and Harbour Crafts
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA484Operations Research
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE486Soft Computing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP482Product Development and Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH482Process Utilities and Pipe Line Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE484Introduction to Business Analytics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFS482Responsible Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA482Applied Linear Algebra
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE482Energy Management and Auditing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME471Optimization Techniques
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT362Sustainable Energy Processes
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE482Financial Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMR482Mechatronics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE486Geo Informatics for Infrastructure Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE494Instrumentation Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE484Instrumentation System Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS488C # and .NET Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIT482Information Storage Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME482Energy Conservation and Management

Page 79

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT461Design of Biological Wastewater Treatment Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMT482Industrial Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE484Applied Earth Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE494Environment Health and Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE482Industrial Instrumentation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS486Object Oriented Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA488Cryptography
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP484Project Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE482Environmental Impact Assessment
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS484Computer Graphics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE488Total Quality Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DHS482Professional Ethics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA486Advanced Numerical Computations
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE488Industrial Automation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME484Finite Element Analysis
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAO482Flight Against Gravity
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAU486Noise,Vibration and Harshness
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE488Disaster Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE484Control Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAU484Microprocessor and Embedded Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEC482Biomedical Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIC482Biiomedical Signal Processing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBM484Medical Imaging & Image Processing Techniques
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBM482Biomedical Instrumentation
Branch: Industrial Engineering (IE)

Page 80

DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
29.09.2020TUE9.30AM -
12.30PM
AIE402Industrial Sheduling
01.10.2020THU9.30AM -
12.30PM
BIE404Manufacturing Automation
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CIE468Multi-Criteria Decision Making
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CIE466Occupational Safety and Health Engineering
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CIE464Time Series Analysis
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CIE462Marketing Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP469Industrial Psychology and Organizational Behaviour
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH484Fuel Cell Technology
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS482Data Structures
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DSB482Dredgers and Harbour Crafts
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE486Soft Computing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP482Product Development and Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH482Process Utilities and Pipe Line Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFS482Responsible Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA482Applied Linear Algebra
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE482Energy Management and Auditing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT362Sustainable Energy Processes
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMR482Mechatronics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE486Geo Informatics for Infrastructure Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE494Instrumentation Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE484Instrumentation System Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS488C # and .NET Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIT482Information Storage Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME482Energy Conservation and Management

Page 81

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT461Design of Biological Wastewater Treatment Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMT482Industrial Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE484Applied Earth Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE494Environment Health and Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE482Industrial Instrumentation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA488Cryptography
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP484Project Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE482Environmental Impact Assessment
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS484Computer Graphics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DHS482Professional Ethics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA486Advanced Numerical Computations
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME484Finite Element Analysis
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAO482Flight Against Gravity
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAU486Noise,Vibration and Harshness
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE488Disaster Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE484Control Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAU484Microprocessor and Embedded Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEC482Biomedical Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIC482Biiomedical Signal Processing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBM484Medical Imaging & Image Processing Techniques
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBM482Biomedical Instrumentation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT486Food Additives and Flavouring
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT484Food Storage Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT482Food Process Engineering
Branch: Information Technology (IT)

Page 82

DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
29.09.2020TUE9.30AM -
12.30PM
AIT402Cryptography & Cyber Security
01.10.2020THU9.30AM -
12.30PM
BIT404Data Analytics
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CIT468Service Oriented Architecture
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CIT466Adhoc & Sensor Networks
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CIT464Information Storage Management
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CCS468Cloud Computing
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CIT462Internet of Things
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP469Industrial Psychology and Organizational Behaviour
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH484Fuel Cell Technology
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DSB482Dredgers and Harbour Crafts
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE486Soft Computing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP482Product Development and Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH482Process Utilities and Pipe Line Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFS482Responsible Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA482Applied Linear Algebra
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE482Energy Management and Auditing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT362Sustainable Energy Processes
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMR482Mechatronics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE486Geo Informatics for Infrastructure Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE494Instrumentation Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE484Instrumentation System Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS488C # and .NET Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME482Energy Conservation and Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT461Design of Biological Wastewater Treatment Systems

Page 83

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMT482Industrial Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE484Applied Earth Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE494Environment Health and Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE482Industrial Instrumentation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP484Project Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE482Environmental Impact Assessment
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS484Computer Graphics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DHS482Professional Ethics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA486Advanced Numerical Computations
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME484Finite Element Analysis
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAO482Flight Against Gravity
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAU486Noise,Vibration and Harshness
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE488Disaster Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE484Control Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEC482Biomedical Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIC482Biiomedical Signal Processing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBM484Medical Imaging & Image Processing Techniques
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBM482Biomedical Instrumentation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT486Food Additives and Flavouring
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT484Food Storage Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT482Food Process Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE486Design and Analysis of Experiments
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE488Industrial Automation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA484Operations Research
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE484Introduction to Business Analytics

Page 84

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME471Optimization Techniques
9.30AM -
07.10.2020WEDDIE482Financial Management
12.30PM
9.30AM -
07.10.2020WEDDIE488Total Quality Management
12.30PM
Branch: Instrumentation and Control Engineering
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
29.09.2020TUE9.30AM -
12.30PM
AIC402Instrumentation System Design
01.10.2020THU9.30AM -
12.30PM
BIC404Optoelectronic Instrumentation
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CBM464Reliability Engineering
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CAE462Optimal Control System
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CIC466Biomedical Signal Processing
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CIC464Instrumentation in Petrochemical Industries
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CIC462Non Linear Dynamics and Chaos
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP469Industrial Psychology and Organizational Behaviour
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH484Fuel Cell Technology
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS482Data Structures
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE486Design and Analysis of Experiments
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DSB482Dredgers and Harbour Crafts
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA484Operations Research
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE486Soft Computing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP482Product Development and Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH482Process Utilities and Pipe Line Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFS482Responsible Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA482Applied Linear Algebra
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE482Energy Management and Auditing
9.30AM -
07.10.2020WEDDME471Optimization Techniques
12.30PM

Page 85

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT362Sustainable Energy Processes
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE482Financial Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE484Introduction to Business Analytics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMR482Mechatronics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE486Geo Informatics for Infrastructure Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS488C # and .NET Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIT482Information Storage Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME482Energy Conservation and Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT461Design of Biological Wastewater Treatment Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMT482Industrial Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE484Applied Earth Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE494Environment Health and Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS486Object Oriented Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA488Cryptography
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP484Project Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE482Environmental Impact Assessment
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS484Computer Graphics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE488Total Quality Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DHS482Professional Ethics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA486Advanced Numerical Computations
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE488Industrial Automation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME484Finite Element Analysis
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAO482Flight Against Gravity
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAU486Noise,Vibration and Harshness
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE488Disaster Management

Page 86

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEC482Biomedical Engineering
9.30AM -
07.10.2020WEDDBM484Medical Imaging & Image Processing Techniques
12.30PM
9.30AM -
07.10.2020WEDDFT486Food Additives and Flavouring
12.30PM
9.30AM -
07.10.2020WEDDFT484Food Storage Engineering
12.30PM
9.30AM -
07.10.2020WEDDFT482Food Process Engineering
12.30PM
Branch: Mechanical (Automobile) Engineering (MA)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
29.09.2020TUE9.30AM -
12.30PM
AAU406Modern Automotive Technology
01.10.2020THU9.30AM -
12.30PM
BAU410Vehicle Transport & Fleet Management
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CAU482Automobile Ergonomics & Styling
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CAU478Automotive Navigation and Control
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CAU476Noise,Vibration and Harshness
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CAU474Electric and Hybrid Vehicles
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CAU468AGV and Autonomous Vehicles
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP469Industrial Psychology and Organizational Behaviour
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH484Fuel Cell Technology
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS482Data Structures
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DSB482Dredgers and Harbour Crafts
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE486Soft Computing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP482Product Development and Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH482Process Utilities and Pipe Line Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFS482Responsible Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA482Applied Linear Algebra
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE482Energy Management and Auditing
9.30AM -
07.10.2020WEDDBT362Sustainable Energy Processes
12.30PM

Page 87

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE486Geo Informatics for Infrastructure Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE494Instrumentation Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE484Instrumentation System Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS488C # and .NET Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIT482Information Storage Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT461Design of Biological Wastewater Treatment Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMT482Industrial Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE484Applied Earth Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE494Environment Health and Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE482Industrial Instrumentation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA488Cryptography
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP484Project Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE482Environmental Impact Assessment
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS484Computer Graphics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DHS482Professional Ethics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA486Advanced Numerical Computations
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAO482Flight Against Gravity
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE488Disaster Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE484Control Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEC482Biomedical Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIC482Biiomedical Signal Processing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBM484Medical Imaging & Image Processing Techniques
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBM482Biomedical Instrumentation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT486Food Additives and Flavouring
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT484Food Storage Engineering

Page 88

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT482Food Process Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE486Design and Analysis of Experiments
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA484Operations Research
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE484Introduction to Business Analytics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS486Object Oriented Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE482Financial Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE488Industrial Automation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE488Total Quality Management
Branch: Mechanical Engineering (ME)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
29.09.2020TUE9.30AM -
12.30PM
AME402Design of Machine Elements II
01.10.2020THU9.30AM -
12.30PM
BME404Industrial Engineering
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CME462Propulsion Engineering
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CME474Micro and Nano Manufacturing
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CME472Failure Analysis and Design
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CME468Nanotechnology
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CME466Computational Fluid Dynamics
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CME464Robotics and Automation
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CME476Material Handling & Facilities Planning
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP469Industrial Psychology and Organizational Behaviour
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH484Fuel Cell Technology
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS482Data Structures
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE486Design and Analysis of Experiments
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DSB482Dredgers and Harbour Crafts
9.30AM -
07.10.2020WEDDMA484Operations Research
12.30PM

Page 89

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAU486Noise,Vibration and Harshness
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE486Soft Computing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEC482Biomedical Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH482Process Utilities and Pipe Line Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE484Introduction to Business Analytics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFS482Responsible Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE488Disaster Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA482Applied Linear Algebra
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAU484Microprocessor and Embedded Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT362Sustainable Energy Processes
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE482Financial Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE486Geo Informatics for Infrastructure Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE494Instrumentation Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE484Instrumentation System Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS488C # and .NET Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIT482Information Storage Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT461Design of Biological Wastewater Treatment Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT486Food Additives and Flavouring
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMT482Industrial Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE484Applied Earth Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE494Environment Health and Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE482Industrial Instrumentation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS486Object Oriented Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIC482Biomedical Signal Processing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA488Cryptography

Page 90

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBM484Medical Imaging and Image Processing Techniques
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT484Food Storage Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE482Environmental Impact Assessment
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS484Computer Graphics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DHS482Professional Ethics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA486Advanced Numerical Computations
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBM482Biomedical Instrumentation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE488Industrial Automation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT482Food Process Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAO482Flight Against Gravity
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP482Product Development and Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE488Total Quality Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP484Project Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE484Control Systems
Branch: Mechatronics Engineering (MC)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
29.09.2020TUE9.30AM -
12.30PM
AMR402Soft Computing Techniques
01.10.2020THU9.30AM -
12.30PM
BMR404Power Electronics and Drives
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CMR466Special Electrical Machines and Applications
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CMR464Agile Manufacturing Systems
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CMR462Industrial Electronics and Applications
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CMR468Research Methodology
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP469Industrial Psychology and Organizational Behaviour
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH484Fuel Cell Technology
9.30AM -
07.10.2020WEDDCS482Data Structures
12.30PM

Page 91

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE486Design and Analysis of Experiments
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DSB482Dredgers and Harbour Crafts
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA484Operations Research
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAU486Noise,Vibration and Harshness
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEC482Biomedical Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH482Process Utilities and Pipe Line Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE484Introduction to Business Analytics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFS482Responsible Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE488Disaster Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA482Applied Linear Algebra
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT362Sustainable Energy Processes
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE482Financial Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE486Geo Informatics for Infrastructure Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE494Instrumentation Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE484Instrumentation System Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS488C # and .NET Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIT482Information Storage Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT461Design of Biological Wastewater Treatment Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT486Food Additives and Flavouring
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMT482Industrial Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE484Applied Earth Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE494Environment Health and Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE482Industrial Instrumentation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS486Object Oriented Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIC482Biomedical Signal Processing

Page 92

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA488Cryptography
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBM484Medical Imaging and Image Processing Techniques
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT484Food Storage Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE482Environmental Impact Assessment
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS484Computer Graphics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DHS482Professional Ethics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA486Advanced Numerical Computations
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBM482Biomedical Instrumentation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT482Food Process Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAO482Flight Against Gravity
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP482Product Development and Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE488Total Quality Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP484Project Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE482Energy Management and Auditing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME471Optimization Techniques
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME482Energy Conservation and Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME484Finite Element Analysis
Branch: Metallurgy (MT)
ExamCourse
DateDayTimeCourse Name
SlotCode
9.30AM -
29.09.2020TUEAMT402Ceramics, Polymers And Composite Materials
12.30PM
9.30AM -
01.10.2020THUBMT404Fracture Mechanics
12.30PM
9.30AM -
05.10.2020MONCMT464Energy Storing Devices And Fuel Cells
12.30PM
9.30AM -
05.10.2020MONCMT462Advances In Metal Forming
12.30PM
9.30AM -
05.10.2020MONCMT468Non Traditional Machining
12.30PM
9.30AM -
05.10.2020MONCMT472Emerging Materials
12.30PM

Page 93

05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CMT466Composite Materials
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS484Computer Graphics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME482Energy Conservation And Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE482Industrial Instrumentation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT482Food Process Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DSB482Dredgers And Harbour Crafts
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH482Process Utilities And Pipe Line Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIT482Information Storage Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA486Advanced Numerical Computations
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE486Soft Computing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE494Instrumentation Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBM484Medical Imaging & Image Processing Techniques
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE486Design And Analysis Of Experiments
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE488Disaster Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS488C # And . Net Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP482Product Development And Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAU484Microprocessor And Embedded Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT486Food Additives And Flavouring
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE482Environmental Impact Assessment
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS482Data Structures
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME484Finite Element Analysis
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAO482Flight Against Gravity
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEC482Biomedical Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFS482Responsible Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT362Sustainable Energy Processes

Page 94

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIC482Biomedical Signal Processing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA484Operations Research
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE484Control Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP484Project Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBM482Biomedical Instrumentation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE484Introduction To Business Analytics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE486Geo Informatics For Infrastructure Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS486Object Oriented Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME471Optimization Techniques
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE484Instrumentation System Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT484Food Storage Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DHS482Professional Ethics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH484Fuel Cell Technology
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE494Environment Health And Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA488Cryptography
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE488Industrial Automation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMR482Mechatronics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT461Design Of Biological Wastewater Treatment Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE488Total Quality Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE482Energy Management And Auditing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP469Industrial Psychology And Organizational Behaviour
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAU486Noise, Vibration And Harshness
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE482Financial Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE484Applied Earth Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA482Applied Linear Algebra

Page 95

Branch: Naval Architecture and Ship Building Engineering (NS)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
29.09.2020TUE9.30AM -
12.30PM
ASB402Joining Techniques in Ship Building Technology
01.10.2020THU9.30AM -
12.30PM
BSB404Ship Survey,Estimation and Repair
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CSB468Finite Element Methods
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CSB466Ocean Wave Hydrodynamics
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CSB464Refrigeration and Air Conditioning of Ships
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CSB462Ship Production Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP469Industrial Psychology and Organizational Behaviour
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH484Fuel Cell Technology
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE486Design and Analysis of Experiments
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA484Operations Research
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAU486Noise,Vibration and Harshness
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEC482Biomedical Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH482Process Utilities and Pipe Line Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE484Introduction to Business Analytics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFS482Responsible Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE488Disaster Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA482Applied Linear Algebra
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT362Sustainable Energy Processes
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE482Financial Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE486Geo Informatics for Infrastructure Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE494Instrumentation Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE484Instrumentation System Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS488C # and .NET Programming

Page 96

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIT482Information Storage Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT461Design of Biological Wastewater Treatment Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT486Food Additives and Flavouring
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE484Applied Earth Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE494Environment Health and Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE482Industrial Instrumentation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS486Object Oriented Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIC482Biomedical Signal Processing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA488Cryptography
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBM484Medical Imaging and Image Processing Techniques
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT484Food Storage Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE482Environmental Impact Assessment
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS484Computer Graphics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DHS482Professional Ethics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA486Advanced Numerical Computations
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBM482Biomedical Instrumentation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT482Food Process Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAO482Flight Against Gravity
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP482Product Development and Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE488Total Quality Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP484Project Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE482Energy Management and Auditing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME471Optimization Techniques
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME482Energy Conservation and Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME484Finite Element Analysis

Page 97

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMR482Mechatronics
9.30AM -
07.10.2020WEDDEE488Industrial Automation
12.30PM
9.30AM -
07.10.2020WEDDEE484Control Systems
12.30PM
9.30AM -
07.10.2020WEDDEE486Soft Computing
12.30PM
9.30AM -
07.10.2020WEDDAU484Microprocessor and Embedded Systems
12.30PM
9.30AM -
07.10.2020WEDDMT482Industrial Safety
12.30PM
Branch: Production Engineering (PE)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
29.09.2020TUE9.30AM -
12.30PM
AMP402Operations Research
01.10.2020THU9.30AM -
12.30PM
BMP404Productions And Operations Management
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CME468Nanotechnology
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CMP472Technology Management
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CMP466Integrated Product Development
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CMP468Lean And Agile Manufacturing
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CMP464Simulation Of Manufacturing Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS486Object Oriented Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFS482Responsible Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAO482Flight Against Gravity
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT484Food Storage Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT362Sustainable Energy Processes
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA486Advanced Numerical Computations
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME482Energy Conservation And Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE488Industrial Automation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBM482Biomedical Instrumentation
9.30AM -
07.10.2020WEDDIC482Biomedical Signal Processing
12.30PM

Page 98

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE488Disaster Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE482Energy Management And Auditing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DHS482Professional Ethics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE484Instrumentation System Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE482Financial Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE482Environmental Impact Assessment
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS484Computer Graphics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMT482Industrial Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT482Food Process Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT461Design Of Biological Wastewater Treatment Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA482Applied Linear Algebra
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME484Finite Element Analysis
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE486Soft Computing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH482Process Utilities And Pipe Line Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAU486Noise, Vibration And Harshness
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE486Design And Analysis Of Experiments
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE486Geo Informatics For Infrastructure Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS488C # And . Net Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DSB482Dredgers And Harbour Crafts
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE482Industrial Instrumentation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT486Food Additives And Flavouring
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH484Fuel Cell Technology
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS482Data Structures
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE494Instrumentation Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEC482Biomedical Engineering

Page 99

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBM484Medical Imaging & Image Processing Techniques
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIT482Information Storage Management
07.10.20209.30AM -
12.30PM
DEE484Control Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE494Environment Health And Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAU484Microprocessor And Embedded Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE484Introduction To Business Analytics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE484Applied Earth Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA488Cryptography
Branch: Safety and Fire Engineering (SF)
DateDayTimeExam
Slot
Course
Code
Course Name
29.09.2020TUE9.30AM -
12.30PM
AFS402Human Factors Engineering
01.10.2020THU9.30AM -
12.30PM
BFS404Advanced Safety Engineering And Management
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CFS472Safety In Textile Industry
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CFS464Environmental Pollution And Control
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CFS468Safety In Mines
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CFS462Safety In Power Plant Engineering
05.10.2020MON9.30AM -
12.30PM
CFS466Explosive Technology And Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE494Instrumentation Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA488Cryptography
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS482Data Structures
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEC482Biomedical Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT461Design Of Biological Wastewater Treatment Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIC482Biomedical Signal Processing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP469Industrial Psychology And Organizational Behaviour
9.30AM -
07.10.2020WEDDEE484Control Systems
12.30PM

Page 100

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAU486Noise, Vibration And Harshness
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE484Introduction To Business Analytics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE484Applied Earth Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DHS482Professional Ethics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME482Energy Conservation And Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS486Object Oriented Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE482Industrial Instrumentation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT484Food Storage Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH482Process Utilities And Pipe Line Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA482Applied Linear Algebra
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMR482Mechatronics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA486Advanced Numerical Computations
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE488Industrial Automation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBM484Medical Imaging & Image Processing Techniques
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE488Total Quality Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE494Environment Health And Safety
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP482Product Development And Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE482Energy Management And Auditing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAU484Microprocessor And Embedded Systems
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE482Financial Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE482Environmental Impact Assessment
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DSB482Dredgers And Harbour Crafts
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME484Finite Element Analysis
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS484Computer Graphics
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAO482Flight Against Gravity

Page 101

07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT482Food Process Engineering
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBT362Sustainable Energy Processes
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIT482Information Storage Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMP484Project Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DEE486Soft Computing
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DBM482Biomedical Instrumentation
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DIE486Design And Analysis Of Experiments
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCE486Geo Informatics For Infrastructure Management
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DME471Optimization Techniques
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCS488C # And . Net Programming
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DAE484Instrumentation System Design
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DFT486Food Additives And Flavouring
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DCH484Fuel Cell Technology
07.10.2020WED9.30AM -
12.30PM
DMA484Operations Research
CONTROLLER OF EXAMINATIONS